• facebook
 • rss
 • Flaga na Kaczce (wideo)

  Ks. Rafał Kowalski

  dodane 11.11.2013 13:15

  Z okazji Święta Niepodległości w okolicach mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu zacumował najstarszy żaglowiec w Polsce "Złota Kaczka". Na jego maszt została wciągnięta największa w Polsce bandera o wymiarach 10 na 5 metrów.

  Statek o długości 22,5 m i szerokości 4,8 m został zwodowany w Holandii w 1903 r. pod nazwą „De Drei Gebroeders" („Trzej bracia”). Jest najprawdopodobniej najstarszym żaglowcem w Polsce. W okresie międzywojennym pływał po Morzu Północnym i Bałtyku, potem między Warszawą i Gdańskiem, a po II wojnie służył jako muzeum kultur ludowych i kursował od Wrocławia, przez Poznań, Szczecin, po Gdańsk i Warszawę. Na jego pokładzie można było oglądać m.in. wystawę warszawskiego Muzeum Etnograficznego.

  Zatonął na Odrze we Wrocławiu w 1990 r. Odnaleźli go członkowie 25. Wrocławskiej Żeglarskiej Drużyny Harcerskiej. Po zabezpieczeniu pokładu i wykonaniu niezbędnych prac konserwacyjnych „Złota Kaczka” służyła jako miejsce zbiórek, magazyn i szkutnia. Szczególną rolę natomiast spełniła w czasie powodzi w 1997 r. Stała się wówczas bazą harcerzy pływających z pomocą do Świętej Katarzyny i Siechnic.

  Statek został odremontowany głownie dzięki wsparciu miasta Wrocławia w ramach programu rewitalizacji zabytków. Od kilku lat użytkują go wodniacy z Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. „Złota Kaczka” pozostanie w okolicy mostu Grunwaldzkiego do 16.00. Do 14.00 każdy może zwiedzić jednostkę.

  Złota Kaczka przy Moscie Grunwaldzkim
  Rafal Kowalski

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół