• facebook
 • rss
 • On już nadchodzi! Trzy chóry otwarły Adwent

  Agata Combik

  dodane 01.12.2013 01:51

  Vita Nova, Canzona z Olesznej i Cantus Animae śpiewały o Przychodzącym Chrystusie w czasie pierwszego z koncertów adwentowych u wrocławskich paulinów.

  „O Pani łaskawa, pani mórz i gór...”, „Pełen skarbów łask oceanie...” – przepiękne maryjne pieśni, tak ważne w Adwencie, a także m.in. psalmy wyrażające tęsknotę za Bogiem wykonał żeński Chór Canzona z Olesznej pod dyr. Pauliny Pyckiej.

  Uwagę przykuwały XVII-wieczne adwentowe motety H. Schutza w wykonaniu Zespołu Cantus Animae, przygotowanym przez Aleksandrę Woźniak. Dyrygująca nim Marta Kierska-Witczak tłumaczyła zebranym misterne powiązania między słowami a muzyką. – Była ona pewnym kodem, językiem porozumiewania się ze słuchaczami – mówiła, wskazując m.in. jak za pomocą dźwięków kompozytor wyraził ponury klimat pustyni i donośny głos Jana Chrzciciela czy szmer wody, którą chrzcił przychodzących ludzi. Jak wprowadził ich w świat tajemniczo brzmiących biblijnych zapowiedzi mesjańskich, mówiących m.in. o Królu, który „przywiąże swego osiołka w winnicy”, „w winie prać będzie swoją odzież”.

  Chór Canzona   Chór Canzona Agata Combik /GN

  Szczególnie ciepłe uczucia wśród członków paulińskiej wspólnoty rodził zapewne ich własny, niedawno powstały chór Vita Nova (dyr. Estera Gąsowska), debiutujący, jeśli chodzi o koncertową działalność. – Nazwa oznacza, że wlewamy nowe muzyczne życie do tej parafii – tłumaczył prowadzący koncert Artur Piwkowski, organista w paulińskim kościele.

  – Te koncerty są także po to, by medytować nad życiem, które szybko przemija – mówił proboszcz, o. Mariusz Tabulski, otwierając piątą już edycję adwentowego cyklu.

  Zespół Cantus Animae   Zespół Cantus Animae Agata Combik /GN

   

  Jej organizatorami są parafia pw. św. Mikołaja oraz Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

  Koncert odbywał się w remontowanym właśnie kościele pw. św. Antoniego – pod dopiero co zawieszonymi żyrandolami i przy odnowionych ławkach. Był okazją do kwesty na rzecz przeprowadzenia niezbędnych prac przy kościelnych organach. Następne muzyczne spotkanie w sobotę o 19.00.

   


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół