• facebook
 • rss
 • Na świąteczny spacer

  ac/duszpasterstwo niesłyszących i niewidomych

  dodane 23.12.2013 16:04

  Ruchoma szopka w kościele pw. NMP na Piasku we Wrocławiu pięknieje. Przed świętami odnowione zostały figury Świętej Rodziny.

  To już kolejny etap prac renowacyjnych prowadzonych przy „wrocławskim Betlejem”. W świąteczne dni będzie można oglądać szopkę 24 grudnia od 10.00 do 12.00, w pierwszy i drugi dzień świąt od 12.30 do 18.00. Stajenka jest zresztą dostępna przez większą część roku (od poniedziałku do soboty od 10.00 do 18.00; w niedziele i święta od 14.00 do 18.00), za wyjątkiem okresu od 2 lutego do 15 maja; nie działa również 1 i 2 listopada. W pełnej krasie, w najbardziej rozbudowanej formie, podziwiać ją można w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia – kolorowy krajobraz pełen bajkowych postaci rozrasta się „na Piasku” już od września, by w grudniu osiągnąć apogeum. Przed rozpoczęciem Adwentu w miejscu żłóbka znajduje się domek nazaretański z pracującą Świętą Rodziną.

  Szopkę warto obejrzeć, ale także zatrzymać się tu na chwilę modlitwy – nie wszyscy dostrzegają, że pod betlejemską stajenką znajduje się tabernakulum z Najświętszym Sakramentem.

  Figurki Dzieciątka, Maryi i św. Józefa zostały niedawno odnowione   Figurki Dzieciątka, Maryi i św. Józefa zostały niedawno odnowione Agata Combik /GN

  Historia szopki sięga lat 60. XX wieku i związana jest z postacią ks. Kazimierza Błaszczyka, długoletniego duszpasterza osób niesłyszących – szopka do dziś znajduje się w kaplicy służącej jako miejsce modlitwy członków duszpasterstwa głuchoniemych. Wszystko zaczęło się od kilku figurek poruszających się dzięki jednemu silniczkowi. Co roku ks. Kazimierz rozbudowywał stajenkę. Z czasem zyskała sławę – już w 1981 r. wyjechała do Niemiec na wystawę polskich szopek. W czasie stanu wojennego w Betlejem na Piasku pojawił się duży orzeł w koronie.

  W tym roku duszpasterstwo osób niewidomych i niesłyszących archidiecezji wrocławskiej zaprasza na Kolędy Świata Ciszy – będzie to występ jasełkowy, przygotowany przez wrocławską młodzież niesłyszącą i słabo słyszącą, dostosowany zarówno do potrzeb osób niesłyszących, jak i słyszących. Na inscenizację duszpasterstwo zaprasza do kościoła pw. NMP na Piasku 24 grudnia na 22.00.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół