• facebook
 • rss
 • Corda Cordi 2014

  Agata Combik

  dodane 15.02.2014 15:37

  15 lutego odbył się 17. Festiwal Piosenki Religijnej "Corda Cordi", organizowany przez Brzeskie Centrum Kultury oraz brzeskie parafie - św. Mikołaja, Podwyższenia Krzyża św. oraz Miłosierdzia Bożego.

  – Wszystko zaczęło się 17 lat temu od pomysłu ks. Mariusza Bąkowskiego, który pracował wówczas w parafii pw. św. Mikołaja – mówi Joanna Bilowicka. – Stwierdził, że młodzież nie ma co ze sobą zrobić podczas ferii zimowych, a że Brzeg jest miastem pełnym artystów, gdzie „kwitnie” teatr, taniec, muzyka, piosenka, postanowił zorganizować przegląd piosenki religijnej. Najpierw uczestniczyła w nim młodzież z brzeskich parafii. Z czasem festiwal rozrósł się poza Brzeg, na gminę, powiat, województwo; obecnie ma rangę ogólnopolską. Odbywa się zawsze w pierwszą sobotę zimowych ferii.

  Do udziału zakwalifikowało się w tym roku 37 solistów, duetów i chórów w różnych kategoriach wiekowych, z Brzegu i okolic, ale i z Wrocławia, Prudnika, Swarzędza czy Ostrowa Wielkopolskiego. Na scenie można było zobaczyć młodziutkich wokalistów ze szkoły podstawowej, młodzież, a także całkiem dorosłych wykonawców – jak członkowie zespołu „Gaudi”, reprezentującego gminę Olszanka.

  – Śpiewamy razem już cztery lata, w tamtym roku zdobyliśmy trzecie miejsce w kategorii zespołów wokalnych – wyjaśniają. Działają przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Olszance, na co dzień śpiewając podczas Mszy św., dożynek, festynów. W ich repertuarze są zarówno utwory religijne czy patriotyczne, jak i „rozrywkowe”. Zespół zwołała pani Ewa od 30 lat pracująca w GOKiS-sie. – Kiedyś śpiewaliśmy w kościele w związku z 70. urodzinami jednej z pań. Usłyszeliśmy potem od proboszcza, że wnieśliśmy w uroczystość sporo radości. Stąd nasza nazwa: „Gaudi”, czyli „radość” – mówi pani Ewa.

  Warto dodać, że niektórzy wykonawcy przyjechali ze swoimi fanami, wyposażonymi nawet w transparenty – jak w przypadku osób „dopingujących” zespół „Płomień” z Namysłowa. Zwieńczeniem muzycznego spotkania będzie wieczorna Eucharystia w kościele pw. św. Mikołaja.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół