• facebook
 • rss
 • O dzielnej Esterze

  ds /ac

  dodane 03.03.2014 14:25

  Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań" zaprasza na przedstawienie purimowe przygotowane przez dzieci biorące udział w projekcie "Dzieciaki".

  Przedstawienie – do którego scenariusz i kukiełki dzieci przygotowały samodzielnie w czasie warsztatów – odbędzie się 8 marca o 12.30 w sali parafialnej przy prawosławnej Katedrze Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy przy ul. św. Mikołaja 40. Wstęp wolny.

  Purim to żydowskie święto upamiętniające ocalenie Żydów od zagłady za panowania króla Achaszwerosza – ocalenie, które dokonało się dzięki królowej Esterze. Przedstawienie przypomni biblijne wydarzenia związane z dzielną Esterą, jej opiekunem Mardocheuszem i knowaniami Hamana planującego zagładę Żydów. Świętu Purim towarzyszą radosne obchody – ze specjalnym posiłkiem, przebieraniem się, maskami i inscenizacjami.
  W ramach projektu „Dzieciaki” w różnych miejscach Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań odbywają się barwne zajęcia dla dzieci, wprowadzające w wierzenia, kulturę i zwyczaje katolików, prawosławnych, ewangelików i żydów. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 22 marca (11.00-14.00), w salach parafialnych parafii ewangelickiej (robienie prostych instrumentów muzycznych, warsztaty rękodzieła muzycznego). 30 marca (13.00-16.00) z kolei dzieci będą w synagodze śpiewać psalmy i grać na własnoręcznie zrobionych instrumentach, a 13 kwietnia – także w synagodze – zbudują „sztetl”. 26 kwietnia zaproszone zostaną do sal parafii ewangelickiej na zajęcia poświęcone bajkom różnych tradycji, 10 maja – do parafii prawosławnej na warsztaty fotograficzne. 7 czerwca wezmą udział w zajęciach wplecionych w Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha. Uroczyste zakończenie cyklu, połączone z prezentacją prac, planowane jest na 5 lipca u paulinów. Chęć udziału w zajęciach można zgłaszać pod adresem a.nowak@fundacja4wyznan.pl.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół