• facebook
 • rss
 • Zanim ruszysz w świat

  WKS

  dodane 09.03.2014 14:39

  Trzeba wyjść na peryferia swojej wspólnoty - usłyszały uczestniczki wielkopostnego dnia skupienia sióstr zakonnych.

  Ponad 150 sióstr z różnych zgromadzeń zakonnych archidiecezji wrocławskiej (a także przedstawicielka dziewic konsekrowanych) usłyszało podczas dnia skupienia, że Jezus nie czekał aż ludzie przyjdą do niego. Apostołów powoływał w momencie, kiedy nie myśleli o Nim, lecz zajmowali się swoimi sprawami, i wchodził często do miejsc, w których z góry było wiadome, że nie będzie lubiany.

  Święte ćwiczenia duchowe rozpoczęły się od wspólnej Eucharystii, której przewodniczył ks. dr Rafał Kowalski z Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej. - Kiedy papież Franciszek wzywa nas do wychodzenia na peryferie, łatwo jest zinterpretować te słowa jako wezwanie do otwarcia się na osoby żyjące w nędzy materialnej lub duchowej, tymczasem to wychodzenie powinniśmy zacząć od pójścia na peryferia własnej wspólnoty - mówił w homilii, dodając, że w każdej wspólnocie mogą znaleźć się osoby żyjące na marginesie: odrzucone przez innych, mniej lubiane, a nawet wyśmiewane i pogardzane. - Bez wyjścia na peryferia wspólnoty nie ma sensu wychodzić na peryferia świata - tłumaczył.

  Wątek ten powrócił podczas konferencji, której motywem przewodnim były słowa Ewangelii o powołaniu Mateusza. - Komora celna jest takim miejscem, które wolelibyśmy ominąć, bo są tam ludzie, którzy mnie nie lubią i z którymi się nie dogaduję; to zadanie, które jeśli staje przede mną, robię tysiące innych rzeczy, by nim się nie zająć - mówił ks. Kowalski, przekonując, że otwartość na innych jest wyrazem otwartości na Ducha Świętego, który prowadzi osobę powołaną tam, gdzie w danym momencie jest Bogu potrzebna.   

  Z siostrami spotkał się także o. prof. Jacek Kiciński, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego, zachęcając do uczestnictwa w sprawowanych w każdy pierwszy czwartek miesiąca we wrocławskiej katedrze Mszach św. o powołania kapłańskie i zakonne.

  Ostatnim punktem była prezentacja przygotowana przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek w związku z przeżywanym przez to zgromadzenie Rokiem bł. Edmunda Bojanowskiego, związanym z przypadającą 14 listopada 200. rocznicą jego urodzin.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół