• facebook
 • rss
 • Wrocław pamięta

  kb

  dodane 13.04.2014 14:30

  Apel poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców i przede wszystkim modlitwa ekumeniczna znalazły się w programie obchodów 74. rocznica zbrodni katyńskiej.

  Prezes dolnośląskiej rodziny katyńskiej, Jacek Libicki, przypomniał zebranym pod pomnikiem ofiar zbrodni katyńskiej losy polskich oficerów aresztowanych i więzionych w wielu miejscach Związku Radzieckiego, a później zamordowanych w lasie katyńskim. Zaznaczył, że celem oprawców było pozbycie się elit społecznych, by utrudnić odrodzenie się naszej ojczyzny.

  Podkreślił, że mimo zrealizowania zbrodniczego planu nie udało się tego dokonać. - Związek Radziecki, który miał dominować nad zreformowanym światem rozpadł się jak domek z kart. Rosja, która jest jego spadkobiercą, stoi na skraju poważnych kłopotów, a Polska, która była skazana na unicestwienie jest krajem wolnym i bezpiecznym od 25 lat - mówił.

  Tomasz Smolarz, wojewoda dolnośląski, podkreślił, ze Polacy będą pamiętać nazwiska osób, które zginęły podczas tej okrutnej zbrodni. - Dzisiaj stajemy nad mogiłami pomordowanych w Katyniu oddając im cześć i hołd. Stajemy przy tym pomniku, by nisko pochylić czoło, wzywać o ich pamięć, bo jeśli ta pamięć zaginie, to niech Bóg również o nas zapomni - mówił. Nawiązał także do obecnej sytuacji historycznej

  W intencji ofiar odmówione zostały modlitwy. Poprowadzili je: abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, biskup ewangelicki Ryszard Bogusz, ks. mitrat Eugeniusz Cebulski oraz przewodniczący wrocławskiej gminy wyznaniowej żydowskiej, Aleksander Gleichgewicht. Następnie odbył się apel poległych i oddano salwę honorową. Wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, służb mundurowych oraz mieszkańcy Wrocławia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół