• facebook
 • rss
 • Rada Społeczna

  WKS

  dodane 14.04.2014 10:21

  Wręczenie nominacji oraz wybór władz były głównymi punktami pierwszego spotkania powołanej 10 marca przez abp. Józefa Kupnego Rady Społecznej.

  W jej skład weszli przede wszystkim przedstawiciele wyższych uczelni Wrocławia, osoby, które są niekwestionowanymi autorytetami w reprezentowanych przez siebie dziedzinach. Zasiądą w niej także dziennikarz i prawnik; w sumie 14 osób wybranych na trzyletnią kadencję. Po krótkim głosowaniu na przewodniczącego rady wybrano profesora Andrzeja Wiszniewskiego, byłego rektora Politechniki Wrocławskiej i byłego ministra nauki. Wiceprzewodniczącą została Ludmiła Dziewięcka-Bokun, rektor Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Funkcję sekretarza będzie pełnił ks. dr hab. Grzegorz Sokołowski.

  Jak powiedział na początku obrad abp Józef Kupny, zależało mu na powstaniu ciała doradczego, złożonego z ludzi o dużym autorytecie naukowym czy środowiskowym, ale niezwiązanych z bieżącą polityką. Jej zadaniem będzie przygotowywanie opinii i stanowisk w kwestiach wskazanych przez metropolitę, jednak opinia rady nie będzie wiążąca dla metropolity.

  Kolejne obrady odbędą się po kanonizacji Jana Pawła II. Wówczas zapadnie m.in. decyzja o częstotliwości spotkań.

  Data podpisania dekretu powołującego Radę Społeczną nie była przypadkowa. 10 marca przypadała bowiem 40. rocznica śmierci kard. Bolesława Kominka – hierarchy, który był mocno zaangażowany w sprawy społeczne. Jeszcze przed Soborem Watykańskim II wskazywał na potrzebę wsłuchiwania się Kościoła w głos świata.

  Skład Rady Społecznej przy metropolicie wrocławskim: Ludmiła Dziewięcka-Bokun (wiceprzewodnicząca), Jolanta Krysowata, Ewa Nowacka, Grażyna Pańko, Stanisław Cebrat, Bogusław Fiedor, Marian Gabryś, Jerzy Jabłecki, Andrzej Ładyżyński, Łukasz Nysler, Jan Oszmiański, Olgierd Pankiewicz, Andrzej Wiszniewski (przewodniczący), Aleksander Woźny.

   


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół