• facebook
 • rss
 • Dotarli do Trzebnicy

  K. Białkowski

  dodane 02.08.2014 22:28

  Ok. 2 tys. pątników wyruszyło 2 sierpnia z katedry wrocławskiej do Częstochowy. Pierwszy nocleg pielgrzymi spędzają w mieście św. Jadwigi Śląskiej.

  - Straszono nas, że siostrzane pielgrzymki (legnicka i świdnicka, przyp red.) zmalały. W naszym przypadku wydaje się, że stan utrzymał się na ok. 2 tys. osób - mówi z zadowoleniem Wiesław "Kuzyn" Wowk, koordynator służb pielgrzymkowych. Podkreśla, że na pewno część z tych, którzy wyruszyli spod katedry wrocławskiej wybrało się tylko do Trzebnicy lub, korzystając z weekendu, najwyżej do Oleśnicy. - Jesteśmy pełni optymizmu, bo sprzyja nam pogoda. Dziś miało być bardzo gorąco i było, ale tylko po południu. Do 12 warunki nam bardzo sprzyjały. Ważne też, że nie było jakiejś gwałtownej burzy. O tym jak było dobrze świadczą słowa służb medycznych, które twierdzą, że interwencji nie było ponad normę - dodaje. Zaznacza również, że wszystkie tryby logistycznej machiny zadziałały bez zarzutu.

  Najważniejsze aspekty podczas pielgrzymki są duchowe. - Dziś rozważaliśmy hasło: Życie Jezusa jako misterium. Poza tym towarzyszy nam intencja dziękczynna za kanonizację św. Jana Pawła II, którego relikwie niesiemy. On nas prowadzi do tajemnicy dnia. Wszystko, co się w jego życiu wydarzyło wspaniałego, spowodował Chrystus. Chcemy Go na pielgrzymce na nowo odkryć - tłumaczy ks. Tomasz Płukarski, rzecznik prasowy PPW.

  Piesza Pielgrzymka Wrocławska wyruszyła z katedry wrocławskiej wcześnie rano, po krótkim nabożeństwie. Więcej o nim piszemy TUTAJ.

  Msza św. miała miejsce w lesie z miejscowością Malin. Pielgrzymkowe homilie tradycyjnie przygotowuje jej główny przewodnik, ks. Stanisław "Orzech" Orzechowski. Mówił w niej o ogromnym znaczeniu imienia Jezus.  - Czy dostrzegacie go tutaj? Jego, Emmanuela, że On jest z nami żywy i zmartwychwstały. Nie wystawimy tutaj mumii nieżywej, tylko spowodujemy, że, zwłaszcza w naszej modlitwie uwielbienia, doświadczymy obecności zmartwychwstałego Jezusa potwierdzającego to imię, że jest z nami - mówił "Orzech". Podkreślił, że wszystko, co działo się w historii Kościoła działo się w imię Jezusa. - Dzisiaj zmówili się książęta i królowie całej Europy, by wyeliminować to Imię - przekonywał.

  Posłuchaj całej homilii "Orzecha":

  Dzień zakończył się apelem jasnogórskim przy ołtarzu polowym przy bazylice św. Jadwigi. Jutro (3 sierpnia) pielgrzymi wstaną o 4.45. O godz. 6, również przy ołtarzu polowym w Trzebnicy, rozpocznie się druga Eucharystia pielgrzymkowa. Zachęcamy do uczestnictwa w niej za pośrednictwem TV Rodzina i naszej strony internetowej. Okienko jest dostępne TUTAJ.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół