• facebook
 • rss
 • Ten Chorzów mnie kształtował

  Joanna Juroszek

  dodane 18.09.2014 13:48

  - Niezależnie od tego, gdzie jestem, gdzie pracuję, kocham to miejsce, bo jest ono związane z moim pochodzeniem. Tu mieszkają moja siostra, moja mama, moi przyjaciele, którzy pamiętają mnie, jak byłem ministrantem, lektorem. To jest jedyne takie miejsce, gdzie pamiętają mnie jako małego Józika - mówił abp Józef Kupny, odbierając symboliczne klucze do miasta Chorzowa.

  Abp Józef Kupny dostał klucze i honorowe obywatelstwo Chorzowa   Abp Józef Kupny dostał klucze i honorowe obywatelstwo Chorzowa Joanna Juroszek /Foto Gość

  Abp Kupny w Chorzowie uczęszczał do szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego, a w miejscowej parafii pw. św. Marii Magdaleny przyjął sakrament bierzmowania.

  Jednogłośną decyzję o przyznaniu honorowego obywatelstwa metropolicie wrocławskiemu rada miasta podjęła na czerwcowej sesji. Jako uzasadnienie podała fakt, że abp Kupny przez lata swojej posługi duszpasterskiej pozytywnie wpływał na kształt i rozwój lokalnej społeczności. - Urodziłem się u dziadków w Dąbrówce Wielkiej, ale za tatą przyszliśmy do Chorzowa. Chodziłem tu do szkoły podstawowej, to ta ziemia, ten Chorzów mnie kształtował, z tym miastem związana jest moja młodość. Zawsze będę Chorzów nosił w swoim sercu, zawsze będę się za mieszkańców Chorzowa modlił - mówił metropolita.

  W czwartkowej sesji w chorzowskim ratuszu uczestniczyli m.in. radni z przewodniczącym Henrykiem Wieczorkiem, prezydent miasta Andrzej Kotala, rodzina arcybiskupa, duchowni oraz uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 24 oraz 25 w Chorzowie.

  - W ten symboliczny sposób pragniemy podziękować za życzliwość, otwartość i duchowe wsparcie, jakim Wasza Ekscelencja otacza nas od wielu lat. Dziękuję również za owocne współdziałanie z władzami samorządowymi i pomoc w budowaniu społeczeństwa wrażliwego na istotne sprawy wspólnoty lokalnej oraz potrzeby każdego człowieka - mówił prezydent Andrzej Kotala.

  Tytuł Honorowego Obywatela Chorzowa otrzymało dotąd 7 osób. Wśród nich, poza abp. Kupnym, są m.in. abp senior Damian Zimoń, Jerzy Buzek i śp. Gerard Cieślik.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół