• facebook
 • rss
 • Idzie o jakość

  WKS

  dodane 09.10.2014 13:00

  Jak przełożyć założenia nowego roku duszpasterskiego i towarzyszącego mu hasła: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelie" na rzeczywistość parafii? - zastanawiali się dziekani na spotkaniu z metropolitą wrocławskim.

  Spotkanie rozpoczęła Eucharystia, w czasie której abp J. Kupny, nawiązując do modlitwy "Ojcze nasz" wezwał duchownych do wytrwałej modlitwy oraz gotowości wybaczania. - Musimy postawić sobie pytanie o jakość naszej modlitwy oraz o nasza postawę wobec ludzi, którzy nas otaczają - mówił hierarcha.

  W drugiej części spotkania bp Andrzej Siemieniewski przedstawił priorytety nowego roku duszpasterskiego, zwracając uwagę na konieczność  budzenia wśród wiernych osobistej więzi z Jezusem Chrystusem.

  - Wobec potężnej deewangelizacji i antykatechezy nie możemy zakładać istnienia w ludziach, z którymi się spotykamy tej wiary, która została w nich kiedyś zaszczepiona - mówił hierarcha, dodając że podejmując rożne działania w duszpasterstwie można stać się podobnym do kogoś, kto karmiłby nieboszczyka. - Nawet mając doskonałe jedzenie, trzeba najpierw sprawić, by ten człowiek ożył, to znaczy obudzić w nim wiarę. Jako okazję do ewangelizacji bp Siemieniewski wskazał m.in. spotkania z rodzicami chrzestnymi. - Bywa, że oni proszą dla dzieci o coś, czego nie maja. Proszą o wiarę i włączenia do Kościoła podczas gdy sami z Kościołem nie chcą mieć wiele wspólnego - mówił, dopowiadając: - Nie mamy się na nich obrażać, tylko wykorzystać ten moment do budzenia wiary w ten sakrament.

  Zauważył również, że podobny styl należy przyjąć wobec osób żyjących bez związku sakramentalnego. - Samo namawianie do zawarcia małżeństwa to za mało, bo każdy sakrament jest sakramentem wiary. Raczej powinniśmy obudzić wiarę w moc tego sakramentu - tłumaczył bp Andrzej.

  W archidiecezji wrocławskiej nowy rok duszpasterski będzie przebiegał pod hasłem "Czas łaski". Dyrektor wydziału duszpasterskiego ks. Marian  Biskup zachęcał księży, by w tym czasie położyli nacisk na przepowiadanie kerygmantyczne o pokucie i nawróceniu. Zaznaczył przy tym, iż niezbędne jest m.in. przypomnienie o charakterze pokutnym każdego piątku oraz ożywienie praktyki pierwszych piątków miesiąca.

  ___________________
  Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół