• facebook
 • rss
 • Kobiety związane z Trzebnicą trzęsły Europą

  Agata Combik

  dodane 16.10.2014 22:04

  Usłyszały o tym 16 października ich następczynie - trzebniczanki, a także trzebniczanie. Wśród tłumu ludzi zmierzających do grobu św. Jadwigi Śląskiej nie mogło bowiem zabraknąć mieszkańców jej miasta.

  – Gdy spoglądam na Wzgórza Trzebnickie, widzę oczyma duszy Jadwigę, uroczą kobietę, pośród codziennej krzątaniny, trosk i maleńkich radości, kobietę mądrą i dzielną – mówił w homilii o. Kazimierz Lubowicki OMI, podczas uroczystej wieczornej Mszy św. w bazylice.

  –  Z kucharkami jesienią robiła konfitury, latem jabłka suszyła. Pomagała, gdy porzeczki pod zamkiem sadzono. Biegała po ogrodach, śpiewała roześmiana. Uczyła czytać, pięknie haftowała…. Całe jej życie woła: warto i cudownie jest być kobietą, żoną i matką. Całe jej życie woła; w życiu społecznym, politycznym, kobieta musi pozostać sobą, zachować klasę. Całe jej życie woła: to, co naprawdę kobiece, wielkie, to nadzwyczajna zwyczajność – dodoawał.

  O. Lubowicki uświadomił zebranym, że kobiety związane w jakiś sposób z Trzebnicą naprawdę zatrzęsły średniowieczną Europą – wśród nich wyjątkowo wiele jest osób świętych.

  Jadwiga była ciotką św. Elżbiety Węgierskiej; na ołtarze wyniesiono trzy córki siostry św. Jadwigi, Gertrudy, i jej męża – króla Węgier, Beli IV. Chodzi o św. Kingę, św. Małgorzatę i bł. Jolantę. Ponoć wszystkie „przewinęły się” przez Trzebnicę. Tu także przyjechała w młodym wieku późniejsza św. Agnieszka Praska, która korespondowała ze św. Klarą.

  – Ich przykład – podkreślał o. Kazimierz – pokazuje, że największym sukcesem dla człowieka jest świętość. Jadwiga była taką właśnie „kobietą sukcesu”, oddaną żoną i matką, „której ambicją jest służyć, dźwigać, ratować”.

  Trzebniczanie w swoją pielgrzymkę wyruszyli spod ratusza – przywitani najpierw przez jego gospodarza burmistrza Marka Długozimę, ks. Bogdana Giemzę i bp. Andrzeja Siemieniewskiego, zachęcającego do dziękczynienia za św. Jadwigę, ale także za kanonizację Jana Pawła II, w kolejną rocznicę jego wyboru na Stolicę Apostolską.

  Ks. Jerzy Olszówka, witając wszystkich w bazylice, przypomniał, że 4 lata temu Stolica Apostolska ogłosiła św. Jadwigę patronką miasta Trzebnicy. Pielgrzymka w dzień jej liturgicznego wspomnienia była okazją, by jeszcze raz powierzyć się jej opiece.

  ________________

  Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół