Bardzo specjalny ryt miała Wigilia Paschalna celebrowana w zakonie bożogrobców. Na szczególną uwagę zasługuje oczekiwanie na cud odnalezienia płomieni świętego ognia.
Śląsk przeciw papieżowi
Mimo zakazu ze strony papiestwa, bożogrobcy dalej kultywowali swój obrzęd, gdyż występuje on w zachowanych kodeksach liturgicznych proweniencji zakonnej na Śląsku. W graduale nyskim, czyli księdze liturgicznej zawierającej śpiewy wykorzystywane do celebracji liturgicznych zachował się hymn na święty ogień. Według zabytkowego kodeksu śpiewano litanię do czasu pojawienia się ognia. W tym momencie przerywano śpiew i dokonywano poświęcenia ognia. Śpiewano Te Deum Laudamus, następnie przełożony przeor lub prepozyt odmawiał euchologię błogosławiącą świece i ogień, po czym diakon śpiewał Orędzie Wielkanocne Exultet.
Po jego zakończeniu udawano się w procesji do źródła chrzcielnego. Tutaj patriarcha lub najwyższy przełożony udzielał sakramentu chrztu świętego kilku dzieciom po uprzednim poświęceniu wody. Kolejne chrzty sprawowane były przez dziekana kanoników z czerwonym podwójnym krzyżem. Po zakończeniu liturgii chrzcielnej procesja wracała z powrotem do chóru na celebrację Eucharystii.
Po powrocie procesji od chrzcielnicy do chóru, bożogrobcy celebrowali Mszę św. Rozpoczynał ją celebrans bezpośrednio od aktu pokuty i śpiewu Kyrie eleison, następnie patriarcha bądź inny przełożony celebrujący Ofiarę Eucharystyczną śpiewał hymn Chwała na wysokości Bogu, oraz intonował kolektę mszalną: „Boże, który tę noc przenajświętszą rozjaśniasz chwałą Pańskiego Zmartwychwstania: zachowaj w nowym potomstwie rodziny Twojej owego ducha synostwa, którego im dałeś: by odnowieni na ciele i duchu w świętości Tobie służyli. Przez tegoż Pana naszego".
Według przepisów liturgicznych bożogrobców podczas odprawiania ceremonii Wigilii Paschalnej nie odmawiano Credo. Według rytu Grobu Bożego, w czasie mszy wigilijnej nie przekazywano sobie znaku pokoju, nie śpiewano także Agnus Dei jak również nie rozdzielano Komunii św., tylko celebrujący kapłan spożywał Eucharystię. Bezpośrednio po komunii rozpoczynały się nieszpory.
Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: