• facebook
 • rss
 • Dzisiaj już nie szablą, a obywatelskością

  Maciej Rajfur

  dodane 08.05.2015 19:22

  Metropolita wrocławski nawiązał w swojej homilii z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej nie tylko do trudnej polskiej historii sprzed 70 lat. Poruszył także temat wyborów prezydenckich, które zbliżają się wielkimi krokami. W jaki sposób łączą się z II wojną światową?

  - Czytając Pismo św. znajdziemy wspaniałą receptę, jak pielęgnować patriotyzm i narodową tożsamość - rozpoczął metropolita wrocławski, opierając się na przykładzie Izraelitów, którzy czynili to na wyraźne polecenie Boga. Szczególnie, gdy przebywali w niewoli lub na wygnaniu, zawsze dbali o to, by pamiętać o najważniejszych wydarzeniach z życia ich przodków.

  Hierarcha jednak ostrzegał przed tym, aby kultywując pamięć o swojej historii, nie pozostać tylko w sferze wspomnień. By nie ograniczać się tylko do przywoływania swojej przeszłości, za którym to obrządkiem nic nie stoi.

  - W tym kontekście warto zauważyć, że to, co mało miejsce 70 lat temu, nie jest jednym z wielu wydarzeń z historii naszej ojczyzny. Zakończenie II wojny światowej to wydarzenie, które powinniśmy przeżyć tak, jakby działo się dziś. To my współcześnie otrzymujemy wolną ojczyznę. A nasze pokolenie ma podjąć konkretne decyzje, w jakim kierunku będzie się ona rozwijała. Dar wolności powinniśmy przeżywać właśnie dziś - mówił abp. Kupny.

  Podkreślał, że na polskiej ziemi ujawniły się z całą wyrazistością dwie skrajności ludzkich postaw: bestialstwo i heroizm. Bestialstwo najeźdźców, którzy nasz kraj wybrali za miejsce zagłady milionów ludzi. Naprzeciw niemu rodził się heroizm tych, którzy postanowili bronić swoich ziem i nie odrzucili wartości, którymi dotychczas żyli, czyli Bóg, honor, ojczyzna oraz godność człowieka.

  - II wojna światowa wyrosła z fałszywego myślenia, że można usunąć Boga z ludzkiej historii, postawić się ponad dobrem i złem. Przekreślić Dekalog i chrystusowe przykazanie miłości, wyszydzić chrześcijaństwo jako religie ludzi słabych. Człowiek zaczął wierzyć, że jest w stanie zbudować raj na ziemi, oczywiście bez albo nawet wbrew Bogu - stwierdził pasterz kościoła wrocławskiego.

  W swojej homilii przywołał on także zbliżające się niedzielne wybory, które dają każdemu obywatelowi możliwość do decydowania o przyszłości swojego kraju. W czasach, kiedy nie chwyta się za szable, czy broń, ale dla dobro ojczyzny tworzy się własną, uczciwą pracą, zdobywaniem wykształcenia i obywatelską aktywnością.

  - Każda epoka stawia przed ludźmi nowe wyzwania. Dzisiaj troska o innych nie musi oznaczać narażania swojego zdrowia i życia. Warto to sobie uświadomić na 2 dni przed wyborami prezydenckimi. Dzisiaj fakt, że losy mojego kraju nie są mi obojętne, mogę wyrazić chociażby poprzez udział w tym wspólnym decydowaniu o przyszłości - apelował abp. Kupny.

  Poniżej możliwość wysłuchania całego kazania wrocławskiego metropolity.

  Homilia abp. Józefa Kupnego z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej


  Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół