• facebook
 • rss
 • #mam70lat

  Marta Wilczyńska

  dodane 02.10.2015 08:54

  Od kilku dni taki hashtag stosują na swoich profilach w portalach społecznościowych wrocławskie uczelnie wyższe. Tym samym zaznaczają wspólne obchody jubileuszu 70-lecia polskiego środowiska akademickiego we Wrocławiu.

  Jednym z najważniejszych elementów wspólnego świętowania była środowiskowa inauguracja roku akademickiego 2015-2016.

  Od kilku lat wrocławską tradycją są akademie w Auli Leopoldina, podczas których 11 uczelni wyższych stolicy Dolnego Śląska oficjalnie rozpoczyna kolejny rok nauki i pracy.

  Tegoroczna uroczystość, po raz pierwszy w historii, odbyła się z udziałem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – swoje słowo do zebranych skierowała prof. Lena Kolarska-Bobińska.

  Minister kilkakrotnie podkreślała, że sukcesy akademickiego Wrocławia są efektem przede wszystkim wielkiej otwartości tego środowiska. Zachęcała również do dalszego rozwoju, dziękowała za słowa krytyki oraz życzyła dobrego roku akademickiego.

  Tradycyjnym elementem, którego nie mogło zabraknąć podczas Środowiskowej Inauguracji była immatrykulacja studentów I roku. Przystąpiły do niej dwie osoby z każdej uczelni.

  Następnie wykład inauguracyjny wygłosił prof. Stanisław Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego. W jubileuszowym wystąpieniu przypomniał historię powojennej nauki we Wrocławiu, na Śląsku i na Kresach.

  Tegoroczne obchody, ze względu na wyjątkowy jubileusz, zostały wzbogacone o kilka nowych elementów. Jednym z nich była Wrocławska Gra Akademicka – Pierwsze starcie. Każda uczelnia przygotowała zadanie dla pozostałych oraz wystawiła pięcioosobową drużynę do udziału w grze. Organizatorzy postanowili zintegrować grupy i pomieszać studentów między sobą. Dzięki temu nie mieliśmy do czynienia z rywalizacją między uczelniami, a ciekawą, pełną wyzwań i emocji grą studencką.

  Pierwszy dzień października przyniósł także ze sobą bicie rekordu w tańcu oraz koncert Kamila Bednarka. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnej pieśni „Gaudeamus igitur”, wykonanej na wrocławskim Rynku przez połączone chóry. Fragmenty uroczystości po raz kolejny na żywo transmitowała Telewizja Polska.

  Niektóre z wydarzeń – tak, jak wystawa przypominająca historię i opowiadająca o teraźniejszości wrocławskich uczelni – będą towarzyszyć mieszkańcom Wrocławia i gościom jeszcze przez kilka najbliższych dni. Ekspozycję można oglądać na ul. Świdnickiej do 16 października.

  Rok akademicki wkrótce (7 października) rozpoczną także wrocławskie duszpasterstwa akademickie. Z pewnością nie raz spotkamy się również ze wspomnianym hashtagiem #mam70lat. Wrocław i funkcjonujące tu uczelnie mają się czym chlubić i z czego cieszyć. Ważne, by w świętowaniu wciąż patrzeć w przyszłość i stawiać czoła współczesnym wyzwaniom.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół