• facebook
 • rss
 • To nie tylko studia, ale powołanie

  Maciej Rajfur

  dodane 13.10.2015 14:26

  Chcemy rozwijać myśl teologiczną, która będzie otwarta na świat i będzie poszukiwaniem sensu w Bożej perspektywie - mówił rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ks. prof. Włodzimierz Wołyniec na inauguracji roku akademickiego.

  Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w katedrze wrocławskiej przez abp. Józefa Kupnego, Wielkiego Kanclerza PWT.

  Po Eucharystii rozpoczęcie nowego roku edukacji dla społeczności akademickiej związanej z katolicką uczelnią przeniosły się do auli PWT.

  - Wybór teologii, czy innych kierunków na naszej uczelni zapewne nie był łatwą decyzją, ale cieszę się, że ją podjęliście. Wiąże się ona z powołaniem. Życzę i modlę się o to, byście to powołanie wypełniali jak najlepiej. Chcemy rozwijać myśl teologiczną, która będzie otwarta na świat i będzie poszukiwaniem sensu w Bożej perspektywie - rozpoczął galę ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT.

  Podkreślił on w swoim wystąpieniu, że ewangeliczna droga refleksji teologicznej musi pozostać drogą umiarkowaną, bez popadania w skrajny tradycjonalizm, który nie widzi potrzeby rozwiązywania współczesnych problemów, poza ich krytyką, lub progresizm, który nie ma już siły znaku sprzeciwu.

  - Wydobywanie rzeczy starych gwarantuje ciągłość wielkiej tradycji teologicznej, a wydobywanie rzeczy nowych ukazuje ich aktualność w zmieniającym się świecie. W ten sposób teologia może zachować swoją tożsamość i nadal wypełniać swoją misję w świecie. Jeśli chce natomiast zachować swoją tożsamość, musi zawsze rozpoczynać od wiary - przemawiał ks. prof. Wołyniec.

  Podczas uroczystości zaprezentowano ważne wydarzenia najbliższego roku, które będą miały miejsce na PWT, m.in. Ogólnopolskie Forum Młodych, analizujące relacje między chrześcijaństwem, a islamem w kontekście fali imigrantów.

  W auli dzisiaj miała też miejsce immatrykulacja studentów pierwszego roku, wręczenie dyplomów magisterskich i licencjackich oraz nagród najlepszym studentom.

  - Matka Teresa powiedziała kiedyś: „Do dwóch słów: »miłość« i »miłosierdzie« można sprowadzić całe credo chrześcijańskie”. Proszę o wybaczenie, ale chciałabym zmodyfikować trochę to zdanie: „Do dwóch słów: »miłość« i »miłosierdzie« można sprowadzić całe PWT” - mówiła Aleksandra Morawiec, przedstawicielka Samorządu Studenckiego PWT. Po tych słowach na sali rozległy się gromkie brawa.

  Następnie przyszedł czas na promocje doktorskie, a później pierwszy wykład, inauguracyjny, pt.: „Miłosierdzie Boże objawione w obliczu Jezusa Chrystusa i chrześcijanina”, który wygłosił bp. Zbigniew Kiernikowski.

  - Ten szeroki wachlarz interpretacji związany z pojęciem miłosierdzia i z jego rzeczywistością wymaga też pewnej czujności. Byśmy nie sprowadzili miłosierdzia do zbyt powierzchownego rozumienia tego pojęcia, tego przymiotu Boga. Nie redukujmy tego do łaskawego przebaczania, ale rozumiejmy także jako propozycję życia, przemiany  - tłumaczy ordynariusz legnicki.

  W uroczystości uczestniczyli oprócz metropolity wrocławskiego także kard. Henryk Gulbinowicz, biskupi ordynariusze: diecezji legnickiej bp Zbigniew Kiernikowski, świdnickiej bp Ignacy Dec, biskupi pomocniczy: wrocławski bp Andrzej Siemieniewski, legnicki bp Marek Mendyk, a także biskupi seniorzy: abp Marian Gołębiewski, bp Stefan Cichy oraz bp Adam Dyczkowski.

  Aulę zapełniły władze uczelni wyższych nie tylko wrocławskich, ale także opolskich i katowickich, rektorzy i wykładowcy oraz studenci.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół