• facebook
 • rss
 • Gotowi do obrony

  kb

  dodane 04.12.2015 13:30

  Jest ich 200, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Przeszli miesięczne szkolenie, a dziś na rynku we Wrocławiu złożyli przysięgę wojskową i weszli w skład jednostek obrony terytorialnej kraju.

  Rekruci szkolili się w dwóch jednostkach podległych dowództwu Garnizonu Warszawa - 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia i 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzeni.

  Uroczystość ich zaprzysiężenia odbyła się w stolicy Dolnego Śląsk, bo to właśnie we wrocławskiej jednostce ochotników było najwięcej. Ponad to ci, którzy szkolili się w Sieradzu korzystali z wrocławskiej bazy szkoleniowej.

  - Szkolenie było podzielone na dwie części - część teoretyczną i praktyczną. W pierwszej żołnierze zapoznali się ze wszystkimi regulaminami wojskowymi oraz z dyscypliną. Druga obejmowała ćwiczenia bojowe - naukę strzelania i obsługi broni - a także taktyczne, rozpoznawcze oraz z obrony przed bronią masowego rażenia. Można powiedzieć, że poznali podstawy naszego wojskowego rzemiosła - mówi ppłk. Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa.

  Gen. dyw. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa, zwracając się do składających przysięgę podkreślił, że ślubowanie zawsze było i będzie aktem o szczególnym znaczeniu, zobowiązującym do największych poświęceń wobec ojczyzny i służenia własnemu narodowi.

  - W życiu każdego człowieka jest wiele chwil i zdarzeń, które zapisują się w pamięci. Jestem przekonany, że do nich należeć będzie dzisiejsza uroczystość. Bowiem słowa Roty są cenną wskazówką w działaniach na rzecz zapewnienia naszemu państwu bezpieczeństwa, o które - jak pokazuje dzisiejsza rzeczywistość - należy nieustannie zabiegać. Tym bardziej trzeba się z uznaniem odnieść się do obywatelskiej, godnej naśladowania postawy, składających dzisiaj przysięgę żołnierzy ochotników - mówił.

  Po przemówieniach i żołnierze zostali pobłogosławieni przez ks. płk. Jana Domiana.

  Podczas uroczystości szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, minister Paweł Soloch odczytał list prezydenta RP Andrzeja Dudy. "(...) Wasza patriotyczna postawa oraz oddanie służbie zasługują na najwyższy szacunek. Kierujecie się najwyższymi wartościami, honorem i miłością ojczyzny. O bezpieczeństwie Polski decyduje  nie tylko jakość wojsk operacyjnych, a w równym stopniu liczebność, jakość i efektywność rezerw sił zbrojnych" - napisał do żołnierzy składających przysięgę.

  Posłuchaj całego listu:

  Obecny we Wrocławiu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zauważył, że wymowne jest to, iż właśnie we Wrocławiu odbywa się zaprzysiężenie tych, którzy z własnej woli, determinacji i przekonania o konieczności poświęcenia życia ojczyźnie zdecydowali się oddać narodowi to, co najważniejsze. - Macie już licznych następców. Polska na was czeka! Polska was potrzebuje w tych trudnych czasach - mówił.

  Przysięgę na wrocławskim rynku uświetniły Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz orkiestra wojskowa.

  Ochotnicy zgłosili się do macierzystej Wojskowej Komisji Uzupełnień i przystąpili do szkolenia na mocy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dn. 28 września 2015 r.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół