• facebook
 • rss
 • "Madonna pod jodłami" - o cudzie wśród cudów

  kb

  dodane 11.03.2016 14:40

  Losy jednego z najcenniejszych dzieł malarskich w Polsce inspiracją dla twórców komiksu.

  Projekt "komiksowy" towarzyszy wystawie "7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska", którą można zobaczyć we wrocławskim ratuszu.

  - Chcieliśmy stworzyć takie wydawnictwo, które dotrze do młodych ludzi, a jednocześnie będzie przekazywało jakąś wiedzę dotyczącą historii Dolnego Śląska - mówi Joanna Kacprzak z Ośrodka "Pamięć i Przyszłość".

  Stąd pomysł na stworzenie "Tajemnicy Madonny z Wrocławia".

  Podkreśla przy tym, że komiksy znów cieszą się rosnącą popularnością, a komiksy historyczne są pewną nowością, która już się przyjęła u odbiorców.

  Pozycja opowiada o losach skradzionego tuż po wojnie obrazu Lucasa Cranacha Starszego "Madonna pod jodłami", który w 2012 r., po ponad 60 latach wrócił do zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.

  - Historia tego obrazu nadaje się na scenariusz dobrego filmu sensacyjnego. Opowiada historię dwójki młodych ludzi, którzy spotykają się z emerytowaną panią konserwator zabytków, wspominającą rok 1945 i księdza zajmującego się "Madonną pod jodłami". Krok po kroku bohaterowie dochodzą do kolejnych przygód obrazu - opowiada.

  Komiks "Tajemnica Madonny z Wrocławia" nie jest pierwszym w dorobku Ośrodka Pamięć i Przyszłość"   Komiks "Tajemnica Madonny z Wrocławia" nie jest pierwszym w dorobku Ośrodka Pamięć i Przyszłość" OPiP W najbliższą niedzielę w ratuszu odbędzie się spotkanie autorskie.

  - Będzie ono otwarte dla wszystkich chętnych. Gośćmi będą rysownik i scenarzysta komiksu, a więc Witold Tkaczyk i Jacek Michalski. Spotkanie poprowadzi Andrzej Jarczewski. Opowiedzą o pracy komiksiarzy oraz o inspiracjach nad Tajemnicą Madonny z Wrocławia" - zapowiada J. Kacprzak. W planie są również warsztaty.

  - Przygotowaliśmy niespodziankę, ale zaznaczam, że nie trzeba umieć rysować - dodaje.

  Spotkanie rozpocznie się w niedzielę 13 marca o godz. 13 w ratuszu.

  Uwaga! Mamy niespodziankę dla naszych czytelników. To pięć egzemplarzy komiksu "Tajemnica Madonny z Wrocławia". Co trzeba zrobić, by je zdobyć? Przesłać nam do soboty, do godz. 21 na adres wroclaw@gosc.pl odpowiedź na pytanie: "W którym roku Lucas Cranach Starszy namalował "Madonnę pod jodłami" dla wrocławskiej katedry?".

  W tytule wiadomości proszę wpisać "Madonna". Oprócz komiksów zwycięzcy, pięć pierwszych  osób, które nadeślą prawidłową odpowiedź, otrzymają wejściówkę VIP na wystawę "7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska". Zwycięzców poinformujemy mailem zwrotnym.

  Więcej o wystawie można przeczytać w artykułach Wszystkie skarby w jednym miejscu i Zobacz cuda.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół