• facebook
 • rss
 • Muzyczno-filmowe retrospekcje

  Maciej Rajfur

  dodane 12.06.2016 21:12

  W parafii pw. NMP Królowej Polski przy ul. Karmelkowej we Wrocławiu przy dźwiękach muzyki klasycznej z różnych stron świata i unikalnych filmach ks. Jerzego Rasiaka wspominano postać św. Jana Pawła II.

  Wspomnieniowy koncert zorganizowano w ramach wielkiego jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Przed parafianami w kościele wystąpili: duet gitarowy DomaVoyo, Urszula Filipowicz - sopran oraz towarzyszący muzycy z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Artyści wykonali program przygotowany specjalnie na kanonizację Jana Pawła II, m.in. Barkę oraz muzykę klasyczną z różnych stron świata.

  Między dźwiękami zaprezentowano unikalne filmu ks. Jerzego Rasiaka z Ośrodka Audiowizualnego Kurii Wrocławskiej (nazywanego "kronikarzem ojca świętego"), który przez 25 lat uwieczniał Karola Wojtyłę jako kardynała i później papieża. 

  Zgromadzeni w świątyni mogli zobaczyć archiwalne materiały z wizyty Jana Pawła II we Wrocławiu w 1983 roku, a także z wizyt Karola Wojtyły w stolicy Dolnego Śląska za życia metropolity wrocławskiego kard.Bolesława Kominka, który był przyjacielem późniejszego papieża Polaka.

  - Słuchając muzyki, rozważając słowa św. Jana Pawła II, a także wspominając jego osobę poprzez film ks. Jerzego Rasiaka chcemy w sposób modlitewny przeżywać te wielkie wydarzenia - mówi dla "Gościa Wrocławskiego" ks. kan. Witold Hyla.

  Proboszcz parafii na Klecinie dodaje, że jako Polacy i jako ludzie otwarci czerpiemy z wielkiego bogactwa kultury naszego narodu, czyli wielu kompozycji, pieśni, tekstów religijnych i poezji, aby w szerokim wymiarze słowa "kultura" przeżywać to, co dla nas Polaków jest tak ważne w tym wielkim jubileuszu chrztu Polski oraz Nadzwyczajnym Roku Świętym Miłosierdzia Bożego.

  - Jesteśmy świadomi, że znajdujemy się w wielkim momencie historii. Jesteśmy świadkami wielkich wydarzeń, które chcemy zgłębiać, wspominając naszą przeszłość i jednocześnie otwierając się na naszą przyszłość. Piękno harmonia i sztuka są dziełem Stwórcy a do Stwórcy idziemy obserwując Jego dzieła, także przez sztukę, przez dzieła artystyczne, które są przecież tworzone pod natchnieniem Ducha Świętego - wyjaśnia ks. kan. Witold Hyla.

  Nie ukrywa, że cieszy się z wydarzenia kulturalno-religijnego w swojej parafii, które także wpisuje się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół