• facebook
 • rss
 • Podwiozłem samego Jezusa

  Maciej Rajfur Maciej Rajfur

  dodane 09.09.2016 20:25

  I mówię bardzo poważnie. Siedział obok mnie, w moim samochodzie. Zdążyliśmy zamienić parę słów.

  Choć w aucie trochę nieposprzątane, nie wahałem się. To było spontaniczne i zupełnie nieplanowane. Zaproponowałem, że pomogę. Miałem Go podrzucić tylko paręset metrów, bo już na Niego czekali, a nie chciałem, żeby się spóźnił.

  Przyjął propozycję z uśmiechem. Wsiadł i nagle poczułem szybsze bicie serca, w którym jednocześnie zapanowały radość i lekkie niedowierzanie pomieszane z pozytywnym zaskoczeniem.

  Zapiąłem pasy, odpaliłem silnik, włączyłem światła. Przed ruszeniem spojrzałem na Niego. Oaza spokoju i miłości. Tak blisko. U mnie w samochodzie.

  Przecież widujemy się regularnie podczas Mszy św., gdy jest na ołtarzu, a ja w ławce. Ale teraz to zupełnie coś innego. Obok siebie na siedzeniach. Ja jako kierowca, On - pasażer. Tak blisko jak nigdy wcześniej i w takich okolicznościach jak nigdy wcześniej.

  Na tyle, na ile potrafiłem, uwiadomiłem sobie, że naprawdę siedzi obok. Mesjasz, Zbawiciel, Syn Boga Żywego. Ten, który ciągle mi przebacza i odpuszcza grzechy, który mnie uzdrawia, podnosi z upadków i prowadzi. Ten, który pociesza, troszczy się i doradza.

  Nigdy bym nie przypuszczał, że akurat dzisiaj. Co tu dużo mówić: nie spodziewałem się, że będę mógł Mu pomóc, służyć. Tak konkretnie, bez patosu, po prostu podwieźć kawałek. Zwyczajny gest życzliwości, dobry uczynek, a zmienił tak wiele.

  Po drodze zamieniliśmy kilka słów. On błogosławił domy, które zostawały w tyle i ich mieszkańców. A ja nasycałem się Jego obecnością. Mówiłem, jaki to dla mnie zaszczyt i wielka niespodzianka.

  Ja głupi! Schlebiałem Bogu, jakby tego potrzebował... Ale wiecie, emocje robią swoje. Nigdy nie wiozłem i nie będę wiózł cenniejszego i wspanialszego pasażera. Na koniec krótkie pożegnanie. Ostatnie spojrzenie, moje - pełne nadziei, Jego - pełne miłości.

  Jedyna w swoim rodzaju przygoda uświadomiła mi, że Jezus jest Bogiem żywym i prawdziwym. Kroczy każdego dnia pośród nas. Nie jako symbol, umowne wyobrażenie czy tradycja.

  Ale jako Bóg obecny, najbardziej dosłownie jak można sobie wyobrazić słowo: obecność. Także w ludziach, którym mamy okazję pomóc, np. podwieźć.

  Przypomniały mi się niedawne słowa papieża Franciszka podczas audiencji generalnej w Watykanie 7 września: „Jezus był konkretnym narzędziem miłosierdzia Ojca, który wszystkim wychodzi na spotkanie, niosąc pocieszenie i zbawienie (...). Wiara nie może redukować Boga do ograniczonej przestrzeni własnych pragnień i przekonań".

  Jadąc po materiał na reportaż, który już wkrótce ukaże się na łamach „Gościa Wrocławskiego”, nie spodziewałem się, że podwiozę samego Jezusa, utajonego w Najświętszym Sakramencie w monstrancji.

  Chodził po domach parafii WNMP w Bagnie, by zaprosić mieszkańców na zbliżające się misje parafialne.

  Mam nadzieję, że przyjęli zaproszenie.

  Ja przyjąłem.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Gość
   20.09.2017 13:01
   To jest przykład totalitarnego podejścia lewactwa do inaczej myślących a szczególnie tych którzy traktują wiarę poważnie. Jak już jesteś takim ciemnogrodem to sobie wierz ale broń Boże publicznie a zwłaszcza nie stosuj się do zasad wiary. Jest to jawna dyskryminacja!
  • Louie
   20.09.2017 15:15
   (BTW - coś nie tak działa z komentowaniem, bo komentarze pojawiają się pod innym artykułem, niż powinien).

   Wyborcza i tak już dawno przekroczyła wszelkie granice w tworzeniu kłamliwego przekazu - że wspomnimy tu choćby redaktora Jacka Hugo-Badera, który wysmarowany pastą na buty poszedł na Marsz Niepodległości, aby złowić przejawy "nienawiści rasowej" (bo żaden czarnoskóry nie zgłosił nigdy, żeby na MN doznał jakichś nieprzyjemności), a że spotkało go rozczarowanie, to pisał o tym, jaka to "atmosfera" nienawiści wisiała w powietrzu (bo nikt nie chciał jak na złość niczego rasistowskiego powiedzieć ani pana redaktora zaczepić). Czy też wysyłane do redakcji GW fałszywki o brutalnym pobiciu przez kibiców, które GW bez jakiejkolwiek weryfikacji wykorzystywała (bo były "po linii" ideologicznej GW) - o sprawie wiemy, bo autorzy fałszywek później publikowali swoją korespondencję mailową z GW, ujawniając, że owego "pobicia" nigdy nie było.

   Wcale nie byłbym zdziwiony, gdyby ci "anonimowi oburzeni" istnieli tylko w głowie redaktora GW (niekoniecznie to musi być przejaw szaleństwa, IMO to po prostu wyrachowane działanie, żeby nie daj Boże (a nie, przepraszam, to GW, więc powinno być coś w stylu "Nie daj Leninie") ktoś nie doszedł do konkluzji, że nikomu wśród pracowników nie przeszkadzała ta sytuacja i nie było żadnej presji na uczestniczenie (bądź nieuczestniczenie) we Mszy.
  • E
   20.09.2017 19:46
   Przede wszystkim należałoby skończyć z określeniem " neutralny światopoglàdowo". To jest sprytny zabieg językowy, ale wprowadza uprzywilejowanie dla ateistów. A ateista nie jest neutralny, bo ma pewien poglàd np wierzy że Boga nie ma. Więc co to za neutralność??
  • Pracownik skarbowy
   20.09.2017 20:05
   A czy komentującym przyszło do głowy jak mógłby się poczuć pracownik skarbówki, który nie wierzy w boga, albo wyznaje inną religię? Urząd skarbowy to nie korporacja, gdzie na "dzień dobry" padają pytania o tematy drażliwe. Nie bardzo rozumiem dlaczego nagle taka zmiana ? Tyle lat było neutralnie i nagle hop, ktoś "królika wyciąga z kapelusza". Nie podoba się "królik"? Oj nieładnie, będziemy o tym pamiętać dzieląc kolejne jałmużne premie, czy podwyżki. Jestem pracownikiem skarbówki od 20 lat, czułem niesmak tym co się działo. Zero transparentności, zero neutralności. Przykre to.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół