• facebook
 • rss
 • Służyć Ojczyźnie i Kościołowi oraz przynosić dumę rodzicom i wychowawcom

  kb, em

  dodane 07.10.2016 10:00

  W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Henrykowie odbyła się uroczystość włączenia w poczet szkoły uczniów klasy pierwszej.

  To już tradycja. Z udziałem władz wojewódzkich, samorządowych, oświatowych oraz przedstawicieli wojska, a przede wszystkim w obecności abp Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego odbywa się w przed ołtarzem bazyliki pw. Wniebowzięcia NMP ślubowanie pierwszoklasistów. W jego treści zawarte są powinności etosu rycerskiego: „ślubuję uroczyście strzec wiernie wzniosłe ideały mojej szkoły (...) abym (...) służył Ojczyźnie i Kościołowi, przynosząc dumę swoim rodzicom i wychowawcom”.

  W homilii, ks. dr Arkadiusz Kruk, ojciec duchowny Annus Propedeuticus Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Henrykowie, opowiadał o swoim doświadczeniu i pytaniach, które sobie zadaje przeglądając się w lustrze, w którym jednocześnie widział siebie i odbicie miłosiernego Pana Jezusa. - I wtedy robiłem sobie zawsze taki krótki rachunek sumienia. Pytałem sam siebie, czy ja już jestem do Pana Jezusa podobny, czy już jestem taki jak On, czy Ty, Panie Jezu, jesteś już ze mnie zadowolony jako księdza, chrześcijanina, mężczyznę - mówił.

  Kapłan podkreślił, że uroczystość włączenia w poczet uczniów szkoły pierwszoklasistów jest okazją do tego, by podobne pytania sobie zadać. Wyjaśniał młodzieży, że bycie uczniem Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego to wielki przywilej i wyróżnienie. - Wiążą się z tym pewne prawa, ale i obowiązki. Będziecie mogli korzystać z potencjału szkoły, z tego wszystkiego, co nasza szkoła daje, wszystkich wartości. Będziecie mogli poznawać świat, uczyć się poznawać Pana Boga, Ojczyznę i drugiego człowieka. Popatrzcie jaka to wielka rzecz, że tę drogę rozpoczynamy z błogosławieństwem Kościoła, że sam arcybiskup udziela nam błogosławieństwa - zaznaczył.

  Wyjaśniał, że będąc uczniami KLO młodzież ma upodabniać się do Jezusa, aby stawać się takim jak On. - Życzymy wam kochani pierwszoklasiści , abyście ten pierwszy rok nauki dobrze rozpoczęli i zachęcamy, abyście zadali sobie jeszcze raz to pytanie: czy już jestem podobny do Jezusa?

  Tegoroczne ślubowanie w KLO nabrało wyjątkowego charakteru dzięki staraniom jednostki patronackiej – Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Z inicjatywy szefa Wydziału Wychowawczego Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, mjr. Wojciecha Czerechowskiego w Henrykowie zorganizowano ślubowanie kadetów szkół mundurowych z miejscowego KLO, Kamiennej Góry i Bierutowa. Przysięgę złożyło łącznie 80 uczniów. Uroczystość, ze względu na złą pogodę odbyły się w auli szkolnej.

  Zwracając się do kadetów, abp Józef Kupny zaznaczył, że ilekroć przyjeżdża do Henrykowa i patrzy na mundury, które noszą uczniowie, trudno nie myśleć o ojczyźnie i o patriotyzmie. Podkreślił, iż  jest dziś zapotrzebowanie na zdrowy patriotyzm. Zauważył też, że młodzież szuka wartości, szuka autorytetów.

  Metropolita wrocławski życzył pierwszoklasistom, by uczyli się miłości do Ojczyzny, której na imię Polska i tych naszych małych, lokalnych ojczyzn. Podkreślił, że wychowanie patriotyczne to także wielka zasługa Kościoła, ale również tych wszystkich nauczycieli, wychowawców, którzy mówią, pokazują, wskrzeszają i przypominają tych, którzy mieli odejść w niepamięć bohaterach. Zaznaczył również, że dobre wychowanie patriotyczne to zasługa rodzin, w których przechowuje się pamięć o naszych dziejach.

  - Chciałem powiedzieć wam drodzy kadeci, że kiedyś patriotyzm kojarzył się z oddaniem życia, z wyrzeczeniem, z cierpieniem i wymagał bohaterstwa, a dzisiaj patriotyzm ma zupełnie inny wymiar. Dzisiaj to współpraca, to solidarność, to bycie razem z innymi, to praca dla naszej Ojczyzny, dla Polski. Chcę was także zachęcić, byście nie tylko zdobywali wykształcenie, byście nie tylko kształtowali swój charakter, ale byście uczyli się też miłości do Ojczyzny - zaznaczył.

  Zobacz zdjęcia:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół