• facebook
 • rss
 • Ta impreza scala ludzi

  Karol Białkowski Karol Białkowski

  dodane 09.04.2017 07:58

  Grand Prix tegorocznej, 11. edycji konkursu na babę i palmę wielkanocną w Gminie Skarbimierz zdobyli gospodarze - drużyna z Łukowic Brzeskich. Pierwsze miejsce zdobyły natomiast gospodynie z Małujowic.

  - To już tradycja w naszej gminie, a od 6 lat konkurs przylgnął do Łukowic Brzeskich - mówi Andrzej Sowa, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu, która organizuje konkurs od samego początku. - Gospodarze oddają serce, by ludziom się tu podobało. Niezależnie od konkursu przygotowują też potrawy, którymi każdy z przybyłych może się do woli częstować za co dziękujemy.

  W tegoroczne "wielkanocne" szranki stanęło 8 drużyn z wsi Gminy Skarbimierz. - Ta impreza scala ludzi. Wiele tych pięknych palm i na pewno smacznych bab zostało przygotowanych wielopokoleniowo. To piękny czas, gdy tradycja jest przekazywana coraz młodszym i w sposób naturalny nie ginie - wyjaśnia. Stoły rzeczywiście uginały się nie tylko od bab, ale również od innych, kojarzonych z Wielkanocą ciast i potraw. Po degustacji jurorskiej każdy z przybyłych mógł ich spróbować.

  A. Sowa zaznacza, że każdego roku podczas konkursu można skosztować czegoś wyjątkowego. - Tutaj wszystko wygląda pięknie, ale należy podkreślić, że przygotowania kosztowało mnóstwo pracy. Na tych ziemiach żyją ludzie mający korzenie w różnych stronach przedwojennej Polski, dlatego tradycje kulinarne są wymieszane. To jest ogromne bogactwo i to widać podczas naszego konkursu - wyjaśnia. Podkreśla jednak, że nie jedzenie jest najważniejsze, a możliwość spotkania.

  W części artystycznej zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca "Opole" z Młodzieżowego Domu Kultury.

  Uznanie jurorów znalazły baby, palmy i wystrój przygotowany przez zespół z Małujowic. - Mamy babki na słono, m. in. nadziewana szpinakiem, polana sosem czosnkowym i obsypana szczypiorkiem, oraz na słodko. Są też babeczki w kształcie muszli jakubowej z tej racji, że w naszej miejscowości funkcjonuje sanktuarium św. Jakuba Apostoła - mówi Anna Hubert, sołtys Małujowic. Cały wystrój, wypieki i potrawy przygotowało siedem pań przez trzy dni.

  Zobacz zdjęcia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół