• facebook
 • rss
 • Najlepszy teatr, bo... parafialny!

  dodane 09.08.2017 11:35

  Misterium o św. Filomenie w Gniechowicach zachwyciło pielgrzymów z całej Polski. A to inicjatywa oddolna, którą wymyślili sami parafianie.

  Już po raz drugi z wielkim zapałem i profesjonalnym podejściem w ramach uroczystości odpustowych św. Filomeny w Gniechowicach zaangażowane osoby z parafii a także sympatycy z innych miejscowości przedstawili w teatralnym spektaklu życie świętej patronki.

  - Wielu z nich musiało zamienić się w pracy, opóźnić wyjazd na urlop, czy po prostu pogodzić rytm codziennych obowiązków z próbami do przedstawienia, szyciem i naprawianiem kostiumów, komponowaniem muzyki i utworów - mówi Elżbieta Gajda, koordynatorka i pomysłodawczyni spektaklu.

  Inicjatywę wiernych wspierał ks. Jarosław Wawak. Proboszcz gniechowickie parafii nie tylko wystąpił w spektaklu (ochrzcił Filomenę oraz jej rodziców), ale służył pomysłami w rozwiązaniach technicznych i logistycznych.

  - W tym roku gościnnie wystąpił jako jeden z żołnierzy p. Mariusz Węgłowski, aktor z serialu "Policjanci". Był, jak sam zaznaczył, niezwykle zbudowany postawą grających i świetną atmosferą. Obiecał wystąpić również w przyszłym roku. Trzymamy za słowo - relacjonuje Elżbieta Gajda.

  Przygotowania do spektaklu zawiązały radosną wspólnotę. Próby kończyły się modlitwą, by spektakl się udał na cześć i chwałę Jezusa Chrystusa. Widzowie-pielgrzymki odpustowi odebrali przedstawienie z wielkim entuzjazmem.

  - Piękną grę aktorską nagrodzono na koniec gromkimi oklaskami na stojąco - dodaje Elżbieta Gajda,  autor scenariusza i reżyser.

  Poprosiła ona w tym roku o skomponowanie muzyki dyrektora chóru parafialnego p. Jacka Mroza, a ten z ochotą i pasją zabrał się do dzieła.

  - Dźwięki były przejmujące i pomagały w przeżywaniu kolejnych etapów życia świętej. Pomagały w podejmowaniu decyzji, jaki świat wybrać – świat wartości niezłomnej świętej, czy okrutnego cesarza Dioklecjana. Na końcu w scenie finałowej usłyszeliśmy jeszcze krótką powtórkę w śpiewanej przez chór pieśni o życiu św. Filomeny, której autorką jest p. Irena Ornat chórzystka - opowiada E. Gajda.

  Dziś stroje już spakowane, rekwizyty zabezpieczone, a pomysły na następne lata na bieżąco zanotowane. Parafialna inicjatywa wyzwala kreatywność u wiernych i angażuje ich w działanie na rzecz lokalnego Kościoła. Oby więcej takich pomysłów!

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Maciej Pakowski
   17.02.2016 11:05
   Nacjonalizm jest sprzeczny z Chrystusową Ewangelią. Nie ma między nami Żyda ani Greka ..tyle Św, Paweł kto wynosi ponad miarę ludzkich wartości naród albo jego część, rasę państwo lub jego przedstawicieli wywraca i fałszuje porządek rzeczy ustanowiony przez Boga Człowieka i jest daleki bardzo daleki od prawdziwej wiary w Boga - tyle Pius XI Mit Brenender Sorge.
  • Jarek
   17.02.2016 17:14
   A od kiedy to nacjonalizm jest grzechem? Od kiedy to walka dla dobra kraju jest grzechem? Od kiedy wywyższanie Ewangelii to przewina? I od kiedy to krytyka koranu to zło? Mamy nową Ewangelię? Chętnie ją przeczytam. Podajcie linki. I koniecznie autora. domyślam się , że to ktoś pokroju ks. Bonieckiego lub Sowy.
  • Gość
   18.02.2016 10:13
   Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie. w Piśmie Świętym kolego :)
  • Awa
   18.02.2016 19:00
   http://dorzeczy.pl/id,8125/Jaka-jest-granica-spolecznego-zaangazowania-osob-duchownych-i-kto-ma-ja-okreslac.html
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół