• facebook
 • rss
 • Przebudź się - jesteś wolny

  kama

  dodane 05.10.2017 16:00

  Dolnoślązacy na czele z wicepremierem Mateuszem Morawieckim z należnymi honorami i dumą pożegnali płk. Zbigniewa Lazarowicza, żołnierza Armii Krajowej oraz Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

  Uroczystości pogrzebowe śp. Zbigniewa Lazarowicza zgromadziły tłum ludzi. Poza honorową asystą wojskową oraz rodziną i przyjaciółmi do kościoła pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida przybyły władze miasta i województwa, kurator oświaty, kombatanci, działacze społeczni oraz młodzież, którą kochał śp. Zbigniew. W Eucharystii uczestniczyli także wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz marszałek senior Kornel Morawiecki.

  Przed Mszą ustawiły się dwa długie rzędy sztandarów, m.in. harcerzy i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, szkół oraz wielu innych organizacji. Odczytano decyzję ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, który awansował pośmiertnie zmarłego bohatera ze stopnia majora do stopnia pułkownika.

  - Kiedy odchodzi taki człowiek, myślę sobie, jak kluczowe okazuje się wychowanie młodzieży w duchu takich wartości, jakimi żył pułkownik Zbigniew Lazarowicz, czy jego ojciec „Klamra” oraz dziesiątki tysięcy żołnierzy niezłomnych. Życie płk. Zbigniewa pokazuje, że w duszy polskiej kryje się niezgoda na moralne zło, a także umiłowanie wolności - przemawiał wicepremier Mateusz Morawiecki.

  Podkreślił, że dzięki benedyktyńskiej, wytrwałej pracy rodziny Lazarowiczów przybliżamy się do wymarzonej Rzeczpospolitej, Polski czystej jak łza, polski naszych marzeń. - Pan pułkownik Zbigniew wiedział na każdym zakręcie swojego życia, jak się ma zachować. Dlatego wielu ludzi szło za nim i czerpało z niego przykład - stwierdził M. Morawiecki.

  Minister rozwoju i finansów, zwracając się do zmarłego bohatera, zacytował fragment wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego  „Wolność”: Przebudź się - jesteś wolny, choćbyś jak w ziemi duch szedł dołem dookolny, przebudź się, jesteś wolny, zbudź tylko słuch.

  W homilii ks. Edward Nylec mówił, że wszystkich zebranych na pogrzebie przyprowadziła miłość, wdzięczność i duchowa łączność ze śp. płk. Zbigniewem Lazarowiczem. - Otaczamy wieńcem naszych serc trumnę, która kryje szczątki wielkiego człowieka, ojca rodziny i męża, niezłomnego żołnierza, oddanego zawsze Panu Bogu, ojczyźnie i drugiemu człowiekowi - opisywał w homilii kapłan.

  Podkreślał, że Zbigniew Lazarowicz był wybitnym człowiekiem prawego serca, pełen uczciwości, odpowiedzialności i szlachetności. Przypomniał także historię życia syna legendarnego Adama Lazarowicza „Klamry”. - Swoje człowieczeństwo oparł na wierze katolickiej, kształtował je na szlachetnym przykładzie swoich rodziców i pielęgnowanej bogatej rodzinnej tradycji - stwierdził ks. Nylec.

  Zaznaczył, że pożegnaliśmy nie tylko niezłomnego żołnierza, ale szlachetnego człowieka, wzorowego męża i kochanego ojca rodziny.

  - Państwo Lazarowiczowie zawarli związek małżeński w 1952 r. w konspiracji , ponieważ Zbigniew nie mógł ujawnić swojego prawdziwego nazwiska przed komunistami. Pani Halina w wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego” wspominała ten czas: „Dla nas to nie robiło różnicy, ponieważ liczył się dla tylko sakrament i połączenie Bożym węzłem małżeńskim, a nie państwowy dokument” - cytował kaznodzieja.

  Zwrócił w tym kontekście uwagę, że związek małżeński państwa Lazarowiczów przetrwał mimo bardzo trudnych czasów prawie 65 lat, w dodatku tworząc szczęśliwą i Bogiem silną rodzinę. - Śp. Zbigniew był niezłomnym żołnierzem oddanym bez reszty Bogu i ojczyźnie. Po II wojnie światowej całkowicie zaangażował się w działalność niepodległościową. Do końca życia pozostał czynnym i aktywnym świadkiem dwóch okupacji: niemieckiej i sowieckiej - opowiadał kapłan.

  Przypomniał także, że zmarły do końca żył nadzieją odnalezienia miejsca pochowku swojego niezłomnego ojca Adama „Klamry” Lazarowicza, zamordowanego przez komunistów. I w tej tęsknocie odszedł z tego świata.

  - Zgromadzeni dziś tak licznie, możemy zapytać siebie, co mamy czynić. Powinniśmy dziękować Panu Bogu za piękne i przykładne życie oraz tak bogatą działalność niepodległościową pułkownika Zbigniewa. Dziękujemy za to, że pozwolił mu być wybitnym człowiekiem, wzorowym ojcem i kochającym mężem oraz niezłomnym żołnierzem oddanym Panu Bogu, ojczyźnie i drugiemu człowiekowi - mówił ks. Edward Nylec. - Panie pułkowniku, żegnamy cię jako sługę rodziny i ojczyzny, żegnaj, rycerzu Rzeczypospolitej. W dobrych zawodach wystąpiłeś, bieg ukończyłeś, wiary ustrzegłeś. Niech cię Jezus Chrystus obdarzy wieńcem sprawiedliwości i chwały - zakończył kapłan.

  Po Mszy św. głos zabrał m.in. kompan broni zmarłego Zbigniewa Lazarowicza w szeregach AK, mjr Jerzy Krusenstern. - Śp. Zbigniew brał udział w szeregu akcji sabotażowych, jak też w odbiorze zlotów, jakie otrzymywaliśmy. Ponadto walczył w bardzo trudnej potyczce, jaką nasze zgrupowanie stoczyło w obronie wsi Gumniska. Do najbardziej dzielnych żołnierzy należał wtedy Zbigniew Lazarowicz. Był jednym z najmłodszych plutonowych w naszych zgrupowaniu - opowiadał major Krusenstern.

  Żołnierz Armii Krajowej w rejonie Dębicy, a po wojnie członek Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość wspomniał, że Zbigniew Lazarowicz ogromnie przeżył aresztowanie i zamordowanie ojca przez komunistyczne władze. Jak stwierdził, ponad 2 tys. najlepszych synów naszej ojczyzny zostało wówczas zgładzonych.

  - Niestety, ci mordercy nie zostali po dzień dzisiejszy ukarani. Niewielu ich żyje, niemniej oczekiwalibyśmy, by spotkała ich kara. Swoją drogą, cieszę się, że śp. płk Lazarowicz został pośmiertnie mianowany pułkownikiem i z takimi honorami pożegnany. To znaczy, że jego walka dla Polski nie została zapomniana. Cześć jego pamięci - stwierdził major Jerzy Krusenstern.

  Śp. płk. Zbigniew Lazarowicz został pochowany na cmentarzu przy ulicy Bujwida we Wrocławiu.

  ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWEJ TUTAJ.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół