Finał akcji "Dar dla Aleppo"

Bp Georges Abou Khazen z Syrii odwiedzi 5 listopada Wrocław, by osobiście podziękować za finansowe wsparcie odbudowy oddziału w szpitalu św. Ludwika w zniszczonym przez wojnę Aleppo. Do Dolnoślązaków skierował również list.

Przypomnijmy. Akcję"Dar dla Aleppo" zainicjował na początku Wielkiego Postu abp Józef Kupny. Wzięli w niej udział przedstawiciele innych denominacji chrześcijańskich, władze samorządowe, środowiska biznesowych i wierni całego Dolnego Śląska. Zebrano ponad 1.1 ml zł, które zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów remontu oddziału szpitalnego zbombardowanej placówki i wyposażenia go w sprzęt medyczny.

Finał akcji "Dar dla Aleppo"   Tekst deklaracji, zachęcającej do włączenia się w dzieło pomocy podpisali poza jej inicjatorem - metropolitą wrocławskim, także biskupi Ignacy Dec, Zbigniew Kiernikowski i Włodzimierz Juszczak, bp Waldemar Pytel z Koscioła Ewangelicko-Augsurgskiego oraz nieżyjący już dziś abp prawosławny Jeremiasz. Natychmiast przyłączyli się do nich m.in.: Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Wrocławia oraz Prezesi Dolnośląskiej Izby Lekarskiej oraz Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej. Maciej Rajfur /Foto Gość

Finałowym akcentem akcji będzie wizyta biskupa z Aleppo. Georgez Abou Khazen spotka się z wiernymi w niedzielę 5 listopada w kilku parafiach we Wrocławiu. O 9.30 odwiedzi kościół pw. Maksymiliana M. Kolbego na Gądowie i o 11.00 kościół pw. NMP Nieustającej Pomocy na Muchoborze Małym. O 18.30 w katedrze wrocławskiej odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. Homilię wygłosi gość z Syrii.

Po Eucharystii zaplanowano koncert pt. "W hołdzie męczennikom XXI wieku" w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Symfonicznej, Chóru Uniwersytetu Wrocławskiego "Gaudium" i Chóru Uniwersytetu Przyrodniczego.

Abp Józef Kupny, zapytany o powód podjęcia inicjatywy odpowiedział: - Tego oczekuje od nas Chrystus, dopowiadając: - Mam wrażenie, że zbyt często rozmawiamy o pomocy ofiarom wojny, używając kategorii politycznych i socjologicznych, a zbyt rzadko mówimy językiem Ewangelii. Przytoczył przy tym zapowiedź sądu ostatecznego z 25. rozdziału Ewangelii wg św. Mateusza. - Mamy nie tylko zauważać ludzi cierpiących, ale także dostrzec w nich samego Jezusa. To Chrystus przychodzi do nas w ludziach głodnych, którzy nie mają schronienia, ubrania, nie mają warunków, by się leczyć. Ten, od którego wszystko otrzymujemy przychodzi i prosi, byśmy się z Nim podzielili - przekonuje abp Kupny. Przypomina przy tym, że odbudowany szpital św. Ludwika w Aleppo, będzie pomagał nie tylko chrześcijanom, ale wszystkim potrzebującym.

Słowa wdzięczności J.E. Georgesa Loutfallaha Abou Khazena, biskupa Aleppo z okazji zakończenia akcji "Dar Dla Aleppo" i przekazania zbiórki na rzecz szpitala św. Ludwika w Aleppo

Ekscelencje, czcigodni Księża Biskupi,
Drodzy bracia i siostry w wierze,

Zwracam się do Was z podziękowaniem za Waszą szczodrość i za pomoc (...) ofiarowaną szpitalowi św. Ludwika w Aleppo, zarządzanemu przez siostry od Św. Józefa Objawienia. Dzięki Waszej pomocy mogliśmy zakupić niezbędne urządzenia, których brakowało, lub wymienić te, które zostały uszkodzone w czasie długiej wojny w Syrii, a szczególnie w Aleppo. Dzięki Wam i Waszej szczodrości możemy ulepszyć naszą posługę w szpitalu i sprostać potrzebom wielu ubogich rannych i chorych.

Dziękuję Wam w imieniu sióstr ze szpitala, w imieniu lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników. Dziękuję Wam we własnym imieniu i w imieniu Kościoła w Aleppo. Dziękuję Wam w imieniu wszystkich mieszkańców miasta Aleppo, korzystających z owej cennej pomocy. Dziękuję Wam, bo o nas myślicie, jesteście blisko nas, bo - zawsze to powtarzam - mieć braci, którzy o nas pamiętają i nam pomagają sprawia, że nie myślimy o sobie jako o mniejszości zapomnianej i pognębionej, ale że stanowimy część wielkiej Rodziny.

J.E. Georges Loutfallah Abou Khazen, Biskup Aleppo

Więcej o projekcie pomocy na www.dardlaaleppo.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..