• facebook
 • rss
 • Słowo Boże, ołtarz i miłosierdzie

  Dominik Truchan

  dodane 09.11.2017 09:55

  Z rąk bp. Jacka Kicińskiego dwóch kleryków salwatoriańskich przyjęło w Bagnie święcenia diakonatu.

   W kaplicy seminaryjnej biskup Jacek Kiciński udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom szóstego roku Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów w Bagnie.

  W czasie uroczystej Mszy św. po odczytaniu Ewangelii ksiądz prowincjał Piotr Filas przedstawił biskupowi kandydatów i wyraził prośbę o udzielenie im święceń diakonatu.

  Następnie w homilii bp. Jacek przedstawił trzy płaszczyzny posługi diakona. Pierwszą z nich jest głoszenie Słowa Bożego i życie nim na co dzień. Druga to ołtarz - diakon udziela niektórych sakramentów, sprawuje pogrzeby i posługuje przy Eucharystii.

  - Trzecią płaszczyzną jest miłosierdzie, do którego nowi diakoni są szczególnie zobowiązani jako zakonnicy mający nieść radość i pomoc drugiemu człowiekowi -zwrócił uwagę bp Jacek Kiciński. 

  Po homilii akolici złożyli przyrzeczenia celibatu, modlitwy Liturgią Godzin oraz posłuszeństwa ordynariuszowi i wyższemu przełożonemu. Następnie upadli na twarz, a cały zgromadzony w kaplicy lud wiernych modlił się za nich Litanią do Wszystkich Świętych. Po niej nastąpił istotny akt sakramentu.

  Biskup nałożył na każdego ręce, a następnie odmówił modlitwę konsekracyjną. Nowi diakoni zostali ubrani w dalmatyki, a biskup przekazał im Ewangelię, której sługami się stali przez święcenia.

  Nowymi diakonami zostali: Mario Lainez z Hondurasu i Marek Sawicki z Warszawy.

  Na zakończenie wszyscy zaproszeni goście udali się na wspólne świętowanie, aby wyrazić ogromną radość z nowo wyświęconych diakonów. Wśród przybyłych nie zabrakło przedstawicieli władz zakonnych, współbraci salwatorianów, a przede wszystkim najbliższej rodziny i przyjaciół diakonów.

  Nowo wyświęconym diakonom życzymy obfitości łask Bożych i błogosławieństwa oraz niegasnącego zapału do odkrywania w sobie charyzmatu służby względem tych, do których są posyłani.

  Msza św. z udzieleniem święceń diakonatu w kaplicy seminarium w Bagnie   Msza św. z udzieleniem święceń diakonatu w kaplicy seminarium w Bagnie Archiwum seminaryjne

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół