Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pomagajmy, ale i dokumentujmy tę pomoc

Centrum Historii Zajezdnia, Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytut Pawła Włodkowica tworzą Archiwum Pomocy. Jego celem jest zachowanie dla przyszłych pokoleń dokumentacji trwającej obecnie ogromnej akcji pomocy i solidarności z Ukrainą.

To odezwa praktycznie do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób angażują się albo są świadkami zaangażowania innych we wsparcie dla Ukrainy. Chodzi o zdjęcia, dokumenty, printscreeny czy filmy.

- Dzisiejsza solidarność Polaków z Ukraińcami ukształtuje nasze wzajemne relacje na dziesięciolecia. Jestem przekonany, że właśnie teraz zmienia się stosunek Ukraińców do Polaków i odwrotnie. Taka dokumentacja ukształtuje też opinię publiczną i będzie ważna dla następnych pokoleń. To fundamentalne wydarzenie w naszej wspólnej historii. Nie pozwólmy, by pozostało nieudokumentowane - apeluje Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Większość działań koordynowana i opisywana jest online, zdjęcia wykonywane są smartfonami. - Jeśli nie zadbamy o ich zarchiwizowanie, za jakiś czas te cenne materiały przestaną istnieć - podkreśla M. Mutor.

Wszystkie materiały można wysyłać na adres: archiwumpomocy@zajezdnia.org

Kto może pomóc? 

  • Jeśli jesteś uczestnikiem akcji pomocy, demonstracji, koncertu itp. - wykonaj telefonem kilka zdjęć i wyślij wraz z opisem (miejsce, data, rodzaj akcji).
  •  Jeśli nagrałeś film - wyślij go również, na przykład przy pomocy wetransfer.com. Jeśli masz zdjęcia/nagrania z wcześniejszych akcji, również wyślij.
  • Jeśli zauważyłeś plakat, transparent, napis na murze - sfotografuj telefonem i wyślij.
  • Jeśli w mediach społecznościowych widzisz post poświęcony pomocy, zawierający słowa solidarności i wsparcia - zrób printscreen i wyślij.
  • Jeśli jesteś dziennikarzem i publikujesz online relacje z akcji pomocy, skopiuj je do pliku pdf i wyślij to z opisem (data, miejsce publikacji) 
  • Jeśli działasz w komitecie pomocy, organizacji, która włączyła się w akcję itp. - dbaj o zachowanie dokumentacji elektronicznej (w tym e-maili i dyskusji w komunikatorach) oraz papierowej (wszelkie notatki, plakaty, ulotki, korespondencja urzędowa itp.), a po zakończeniu działań prześlij je. W przypadku dokumentacji papierowej na adres: Centrum Historii Zajezdnia, 53-235 Wrocław, ul. Grabiszyńska 184.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy