Nowy numer 17/2024 Archiwum

NMP Osobowicka, Królowa Pokoju. Nowe sanktuarium we Wrocławiu

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Osobowickiej na Świętym Wzgórzu - w kaplicy pw. Nawiedzenia NMP, na terenie parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus we Wrocławiu-Osobowicach - zostało ustanowione przez abp. Józefa Kupnego dekretem z 7 marca br.

Kaplica, w której czczona jest cudowna figura Matki Bożej, znajduje się na Świętym Wzgórzu, na skraju lasu, przy ul. Lipskiej 36. Obecnie trwa renowacja figury. Inauguracja sanktuarium zaplanowana jest na sobotę 8 czerwca o 15.00. Uroczystości będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

Proboszcz osobowickiej parafii i kustosz sanktuarium ks. Krzysztof Jankowiak wyjaśnia, że w sanktuarium – z inspiracji ks. prof. Bogdana Ferdka – Matka Boża będzie czczona również jako Królowa Pokoju. – Na niemieckim zdjęciu sprzed II wojny światowej nad ołtarzem w kaplicy widoczny jest napis (wykonany gotyckim pismem): „Królowo Pokoju, módl się za nami”. Dodatkowo, podczas konserwacji figury okazało się, że znaleziono pocisk, prawdopodobnie z okresu II wojny światowej, który utkwił w lewym boku Matki Bożej – mówi.

NMP Osobowicka, Królowa Pokoju. Nowe sanktuarium we Wrocławiu   Trwa renowacja figury Matki Bożej Osobowickiej. Archiwum parafii

Figura zostanie odnowiona w taki sposób, że pocisk będzie zachowany, wyeksponowany. Ma on swoją wymowę.

– Ks. prof. Bogdan Ferdek zwraca uwagę na fakt, że tytuł „Królowa Pokoju” wskazuje na Maryję nie tylko jako na patronkę, do której możemy się uciekać w obecnym niepewnym czasie – czasie wielu niepokojów, trwających wojen, konfliktów – tłumaczy ks. Jankowiak. –. Chodzi również o pokój w rozumieniu eschatologicznym, pokój, jaki mamy nadzieję osiągnąć w wieczności. Pan Jezus po swoim zmartwychwstaniu, gdy przyszedł do uczniów, powiedział: „Pokój wam”. To pokój, w którym nie chodzi tylko o brak wojny…

Święte Wzgórze – zamieszkane na wiele wieków przed narodzeniem Chrystusa – to archeologiczny zabytek. W średniowieczu, wraz z wsią Osobowice, należało do klarysek. Z dawien dawna na starym dębie na zboczu wzgórza znajdowała się figurka Matki Bożej, wykonana z drzewa lipowego. W 1724 r. modlił się przy niej o zdrowie Balcer – kantor i organista kościoła pw. św. Macieja we Wrocławiu. Gdy w cudowny sposób doznał uzdrowienia (odzyskał wzrok i możliwość chodzenia), zaczął rozkwitać w tym miejscu kult Matki Bożej, rozwinął się ruch pielgrzymkowy. Figurkę przeniesiono wówczas do wybudowanej na wzgórzu drewnianej kapliczki.

Kiedy w 1810 r. nastąpiła sekularyzacja dóbr zakonnych w państwie pruskim, Osobowice stały się własnością rodziny Kornów. Z inicjatywy Jana Bogumiła Korna – wrocławskiego wydawcy i drukarza – została wybudowana w 1824 r. nowa, murowana kaplica, zaprojektowana przez K.F. Langhansa Młodszego. To tam umieszczono figurę Matki Bożej. W 2024 r. przypada 200. rocznica wzniesienia tej niewielkiej, ale pięknej budowli na wzgórzu.

Co ciekawe, Korn zatroszczył się o miejsce poświęcone Matce Bożej, będąc protestantem.  Kaplica służyła jako miejsce modlitwy i katolikom i protestantom. W jej podziemiach pochowani zostali członkowie rodziny Kornów.

W nowym sanktuarium można uzyskiwać odpusty w Święto Nawiedzenia NMP (31 maja), w święto Imienia Maryi (12 września), podczas pielgrzymek, a także, 2 razy w roku, w ramach indywidualnych nawiedzin tego miejsca.

Więcej wkrótce w papierowym wydaniu wrocławskiego GN

NMP Osobowicka, Królowa Pokoju. Nowe sanktuarium we Wrocławiu   W figurze widoczny jest pocisk, który utkwił tam w czasie II wojny światowej. Archiwum parafii

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy