Trwał od 25 lipca do 1 sierpnia w kościele pw. NMP na Piasku, dedykowany był w tym roku słudze Bożemu prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu. W niedzielę, podczas Mszy św. i koncertu, pamiętano o ofiarach powstania warszawskiego.
Przed każdym wieczornym koncertem można było usłyszeć "Słowo Prymasa i o Prymasie", ukazujące różne wymiary życia sługi Bożego, jego myśl teologiczną i społeczną. - Prymasowski blok w ramach festiwalu przygotowywała Maria Sonia Krok, prowadząca "Spotkania z Kulturą Ojczystą" w parafii pw. NMP Królowej Pokoju we Wrocławiu. Wybranym refleksjom kard. Wyszyńskiego (dotyczącym kultury, narodu, Kościoła) towarzyszyła nawiązująca do nich poezja. W ciągu kolejnych festiwalowych dni zarysowany został bogaty obraz tej postaci - mówi dyrektor festiwalu Jerzy Ziomek.
Jerzy Ziomek. Agata Combik /Foto GośćW sobotę na festiwalu gościł ks. Wojciech Tokarz, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Bonifacego we Wrocławiu. Przypomniał m.in., że w tej właśnie parafii prymas gościł 22 października 1949 roku. Przybył dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci prymasa Augusta Hlonda i w jego intencji odprawił we wrocławskim kościele Mszę św.
Ksiądz Tokarz wspominał pobyt prymasa Wyszyńskiego we Wrocławiu i w Trzebnicy w 1957 r., a także jego wizyty w Bardzie i Wambierzycach. Opowiedział o nadaniu imienia Prymasa Tysiąclecia Szkole Podstawowej przy ul. Kleczkowskiej (SP nr 74), znajdującej się na terenie parafii pw. św. Bonifacego.
Maria Sonia Krok. Agata Combik /Foto GośćW ostatni festiwalowy dzień uczestnicy spotkania usłyszeli o zaangażowaniu prymasa w czasie powstania warszawskiego oraz o maryjnym kulcie w dziejach i kulturze Polski. "Racz sprawić, byśmy przez Ciebie całej Ojczyźnie, a przez wolną Ojczyznę całemu światu wywalczyli Jezusa" - modliła się powstańcza Warszawa. - Na afiszu powstania warszawskiego 26 sierpnia, w dzień święta Matki Bożej Częstochowskiej, znalazły się słowa: "Królowo Polski, prowadź, ratuj nas, jakżeś czyniła zawsze. Uczyń raz jeszcze cud, Rzeczpospolitą Polską (...) z krwi naszej nam ziść" - mówiła M.S. Krok.
Festiwal dedykowany był Prymasowi Tysiąclecia. Agata Combik /Foto GośćPodczas festiwalowych koncertów wystąpili m.in. artyści związani z cyklem "Spotkania z Kulturą Ojczystą", teatr Książ z Wałbrzycha, Mikołaj Ferenc, Katarzyna Nowak, Wojciech Rohatyn Popkiewicz.
Ostatni koncert. Agata Combik /Foto Gość Podczas ósmego wieczoru "Śpiewającej Polski". Agata Combik /Foto Gość