Europejskie Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa odbędą się na Dolnym Śląsku po raz czwarty. Impreza zatacza coraz szersze kręgi i już dwa razy miała swoją ukraińską odsłonę. W tym roku Noce Kościołów u naszych wschodnich sąsiadów odbywają się przez cały ten tydzień, do 16 czerwca. W naszym regionie kultury na najwyższym poziomie będzie można zaczerpnąć w od 21 do 24 czerwca. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Radio Rodzina.
1) Katedra pw. św. Jana Chrzciciela, Ostrów Tumski, pl. Katedralny, godz. 13
Msza św. dziękczynna za pielgrzymki bł. Jana Pawła II we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.
Przewodniczy: ks. inf. Adam Drwięga w dzień jubileuszu 50-lecia kapłaństwa
Transmisja w Radiu Rodzina i TV Rodzina
2) Kościół św. Krzyża, Ostrów Tumski, ul. Katedralna, godz. 18.00
Panel dyskusyjny: „Męczennicy wiary. Prześladowanie i dyskryminacja chrześcijan” - Bp Hiacynt O. Egbebo (Nigeria)
Bp Hiacynt O. Egbebo, MSP pracuje w Wikariacie Apostolskim Bomadi w Nigerii. Ta kościelna jurysdykcja rozciąga się przez trzy województwa Bayelsa, Delta i River state. Jest w samym sercu regionu Delty Nigru, który przynależy do południowej i północnej części Nigerii. Ludność tego obszaru szacuje się na 2 miliony 600 tysięcy z czego 1 procent czyli około 27 tysięcy to katolicy. Ur. 1955, święcenia kapłańskie otrzymał w 1990 r., a biskupie w 2007 r.
Koncert: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską.
3) Kościół uniwersytecki pw. Imienia Jezus, ul. Uniwersytecka 1, godz. 18
Msza św. dziękczynna za pielgrzymki bł. Jana Pawła II i o rychłą kanonizację
Transmisja w Radiu Rodzina
Po Eucharystii panel dyskusyjny: „Obrońmy wiarę. Upadek chrześcijańskiej cywilizacji Europy”
Paneliści: Marek Jurek (b. marszałek Sejmu RP), Konrad Szymański (poseł PE), ks. prof. Józef Pater (PWT Wrocław)
Wprowadzenie i moderator: ks. dr hab. Andrzej Małachowski
(Po panelu Nieszpory i przejście procesyjne z pochodniami do Klasztoru Sióstr Urszulanek. Podczas procesji wykonany zostanie nokturn o św. Janie Chrzcicielu)
Koncert: Schola Gregorianka Silesiensis
Schola Gregoriana Silesiensis powstała w styczniu 2000 roku z inicjatywy Jana Andrzeja Dąbrowskiego. Od września 2000 r. do lipca 2002 r. działała przy Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu. W kwietniu 2002 r. członkowie Scholi powołali do życia Stowarzyszenie „Schola Gregoriana Silesiensis”. W założeniach programowych zespołu znajduje się działalność liturgiczno-koncertowa związana z odkrywaniem najstarszych źródeł muzyki kościelnej, szczególnie z terenu Dolnego Śląska. Pod koniec 2004 roku ukazała się płyta In Agenda efunctorum nagrana wspólnie przez Scholae Gregorianae Silesiensis i zespół wokalny Bornus Consort. Zespół od 2001 roku współpracuje ze Scholą Teatru Wiejskiego Węgajty, wraz z którą bierze udział w przedstawieniach dramatów liturgicznych Ludus Danielis, Ludus Paschalis i Ordo Stellae.
4) Kościół pw. św. Maksymiliana M. Kolbego (Gądów), ul. Horbaczewskiego
Msze św. o godz. 9.30, 11.00, 12.30 z oprawą muzyczną zespołu ewangelizacyjnego CLARET GOSPEL
Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczy – bp Hiacynt O. Egbebo, Nigeria
Bp Hiacynt O. Egbebo, MSP pracuje w Wikariacie Apostolskim Bomadi w Nigerii. Ta kościelna jurysdykcja rozciąga się przez trzy województwa Bayelsa, Delta i River state. Jest w samym ser cu regionu Delty Nigru, który przynależy do południowej i północnej części Nigerii. Ludność tego obszaru szacuje się na 2 miliony 600 tysięcy z czego 1 procent czyli około 27 tysięcy to katolicy. Ur. 1955, święcenia kapłańskie otrzymał w 1990 r., a biskupie w 2007 r.
5) Kościół pw. św. Faustyny (Sępolno), ul. Jackowskiego, godz. 18
Msza św. z oprawą muzyczną zespołu ewangelizacyjnego CLARET GOSPEL
Po Mszy św. koncert zespołu CLARET GOSPEL
Zespół ewangelizacyjna Claret Gospel z misji Ojców Klaretynów w Abidżanie i Bouaflé na Wybrzeżu Kości Słoniowej, przedstawia jak śpiewem i tańcem modli się Afryka. To nie jest jedynie koncert, ale przede wszystkim świadectwo wiary i uwielbienia Boga. To ewangelizacja. Chrześcijanie z kraju, gdzie Ewangelizację rozpoczęto zaledwie przed 100 laty, przybywają do Polski, do kraju o tysiącletniej tradycji chrześcijańskiej, aby dać świadectwo wiary w Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego. Opiekunem duchowym zespołu jest Ojciec Roman Woźnica, który wraz z Ojcem Andrzejem Kobylińskim pracował w Afryce przez ponad 20 lat.
6) Kościół św. Jakuba i św. Krzysztofa, ul. B. Krzywoustego (Psie Pole), godz. 19.00
Drogi św. Jakuba – prelekcja z pokazem multimedialnym
Prowadzi: Andrzej Kofluk – przewodnik PTTK, odbył pieszą pielgrzymkę z Wrocławia do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostella
7) Cerkiew prawosławna pw. śś. Cyryla i Metodego, ul. Św. Jadwigi, godz. 19.30
Wykład: „Święci Janowie w Historii Koscioła” - ks. dr Piotr Nikolski (Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Swidnicy)
Godz. 20.30 (Oficjum) Nabożeńswo wigilijne Narodzenia św. Jana Chrzciciela – Poprzednika Pańskiego, celebrowane przez duchowieństwo cerkwi z uczestnictwem chóru Oktoich.
Godz. 21.30 zamkniecie wystawy Fotografii Otworkowej prac o.hieromnicha Sofroniusza z Monasteru św. Onufrego w Jabłecznej.
Obiekty udostępnione do zwiedzania podczas Nocy Kościołów
1) Katedra św. Wincentego Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego we Wrocławiu, pl. bp. Nankiera 15
Przewodnik oprowadza po kościele w godz: 19:00, 20:00, 21:00, 22:00.
Pokaz multimedialny kaplicy Matki Bożej Siedmiu Boleści – Hochberga o godz. 19:30 i 21:30. Zwiedzanie XIII wiecznej krypty romańskiej.
2) Klasztor Sióstr Notre Dame, ul. św. Marcina 12
Po raz pierwszy w tym roku w trakcie trwania Nocy Kościołów można zwiedzać ślady dawnego Zamka Piastowskiego, który znajdował się po obu stronach współcześnie istniejącej ulicy św. Marcina między Odrą, ulicą Świętokrzyską i budynkami ul. św. Marcina 10 i 12. Przewodnik oprowadza po kościele i klasztorze w godz.: 19:00, 20:00, 21:00, 22:00.
3) Kościół św. Wojciecha, pl. Dominikański 2
Jeden z największych i najstarszych kościołów gotyckich miasta. Przez cały dzień jarmark bł. Czesława na terenie TP SA. Zabawy dla dzieci, stragany, stoiska rycerskie, koncerty, wystawy, konkursy itd.