Popiersie Jana Pawła II zostało odsłonięte w Ratuszu. W ten sposób dołączył on do innych wybitnych postaci związanych z Wrocławiem uhonorowanych w ten sposób.
Dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia podkreślił, że Jan Paweł II dołącza do galerii wielkich wrocławian i honorowych obywateli miasta. Przypomniał, że ten drugi tytuł otrzymał podczas swojego pobytu we Wrocławiu w 1997 r.
Dr Łagiewski wspominał też swój osobisty kontakt z ojcem świętym. - W tym czasie oprowadzałem go po Ratuszu i po tej galerii. Przeżywałem jego wielkie zainteresowanie wrocławianką, znaną dzisiaj jako św. Teresa Benedykta od Krzyża, a powszechnie Edyta Stein - mówił. Dodał równie, że papież interesował się nie tylko galerią, ale także miastem i jego historią. - Ten dzień w 1997 bardzo mnie pokrzepił i został mi w pamięci - przekonywał.
Popiersie w całej okazałości Karol Białkowski /GN
Pracę wykonał artysta rzeźbiarz Tomasz Rodziński. Zajęło mu to kilka miesięcy. Popiersie zostało wykute w śnieżnobiałym marmurze kararyjskim, dlatego rzeźba różni się od innych znajdujących się w galerii. - To bardzo trudny materiał - nie tak miękki jak tego oczekiwałem, ale efekt jest zadowalający. Nie mogę powiedzieć inaczej - mówił T. Rodziński.
Św. Jan Paweł II dołączył tym samym do innych świętych związanych w jakiś sposób z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. W galerii znajdują siębowiem popiersia wspomnianej już św. Teresy Benedykty od Krzyża, św. Jadwigii Śląskiej oraz bł. Czesława.
Galerię można obejrzeć w Starym Ratuszu, w Sali Mieszczańskiej Muzeum Miejskiego Wrocławia.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.