Zakończyło się trzydniowe forum poświęcone kard. Kominkowi i listowi biskupów polskich do niemieckich.
Błażej Duber, asystent europosła Kazimierza M. Ujazdowskiego i prezes fundacji „Młoda Rzeczpospolita”, który czuwał nad organizacją Boleslaw Kominek Youth European Forum uważa, że założony przed przyjazdem młodzieży do Brukseli cel został osiągnięty.
- Formuła zaproszenie młodych do stolicy Europy, gdzie toczy się życie polityczne wielu krajów była dobrym pomysłem. Usłyszane wykłady dotyczące dziedzictwa kard. Kominka i jego osoby a także próba odpowiedzi na pytanie jakie to ma przełożenie na dzisiejszą politykę międzynarodową, to jest coś, co głęboko zakorzenia się w osobie - mówi. Jest też przekonany, że to seminarium wyda owoce w bliższej i dalszej perspektywie czasu.
Fearghas O'Beara Karol Białkowski /Foto Gość Ostatniego dnia forum poruszane były tematy nie bezpośrednio związane z postacią kard. Kominka. W czasie pierwszego seminarium, Fearghas O'Beara, Irlandczyk, wieloletni pracownik Parlamentu Europejskiego, mówił o roli chrześcijaństwa i wartości chrześcijańskich w teraźniejszej Europie w przyszłości. Nawiązywał do przenikania się dwóch rzeczywistości - kościelnej i państwowej na przestrzeni wieków.
Zwrócił uwagę, że sytuacja zmieniała się mniej więcej co ok. 400 lat - od prześladowań, poprzez uznanie chrześcijaństwa za religię państwową, uzależnienie papiestwa od cesarzy niemieckich, aż po oświeceniowe odrzucenie religii i dzisiejsze czasy, które nazwał utopijnymi.
Sophia Kuby Karol Białkowski /Foto Gość O'Beara nawiązywał również do encyklik społecznych papieży, poruszające ważne aspekty codziennej egzystencji ludzkiej widzianej przez pryzmat chrześcijańskich wartości
Druga prelekcja była poświęcona organizacjom pozarządowym działającym przy Unii Europejskiej, które biorą udział w procesach politycznych i dbają o respektowanie praw wolnościowych obywateli. Sophia Kuby (Niemcy), dyrektor ADF International - organizacji zajmującej się przede wszystkim lobbingiem. Jest to międzynarodowa organizacja prawnicza. Celem działania jest budowa swobody wyznania, ale też interweniowanie w sprawach bioetycznych i rodzinnych z perspektywy chrześcijańskiej.
Maria Hildingsson Karol Białkowski /Foto Gość Ostatnim gościem Forum była Maria Hildingsson (Szwecja), sekretarz generalny Federacji Organizacji zrzeszających Rodziny Katolickie w Europie (FAFCE). Opowiadała o tym jak bardzo istotne jest pilnowanie interesów rodzin w trakcie stanowienia prawa europejskiego. Podkreślała, że przez PE przeprowadzane są inicjatywy lewackie, godzące w podstawowe prawa człowieka. Zwróciła uwagę zwłaszcza na inicjatywy dotyczące nachalnej seksedukacji.
Etap brukselski Forum już się zakończył, ale inicjatywa będzie miała swoją kontynuację za półtora miesiąca we Wrocławiu. Młodzież odwiedzi stolicę Dolnego Śląska w czasie oficjalnych uroczystości upamiętniających 50. rocznicę wystosowania pojednawczego listu biskupów polskich do niemieckich w połowie listopada.