Nowy numer 21/2020 Archiwum

Nowy dokument Episkopatu: "Chrześcijański kształt patriotyzmu"

Publikujemy najnowszy dokument Konferencji Episkopatu Polski przygotowany przez Radę ds. Społecznych pt.: "Chrześcijański kształt patriotyzmu". Oficjalna prezentacja dokumentu odbędzie się 28 kwietnia o godz. 11. w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, z udziałem m.in. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, abp. Józefa Kupnego stojącego na czele Rady ds. Społecznych KEP, bp. Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego KEP oraz zaproszonych ekspertów. Serdecznie zapraszamy dziennikarzy.

Dostrzegając i doceniając to wszystko, trudno zarazem nie zauważyć, że stadiony sportowe bywają niekiedy miejscem niepokojów i agresji, także o podłożu etnicznym. Zdarza się niestety, że kibice, wyrażając swoje emocje i przywiązanie do własnej drużyny, obrażają innych. Chcemy zatem powtórzyć, że także w tym, tak ważnym zwłaszcza dla młodego pokolenia wymiarze życia publicznego, narodowy czy też lokalny patriotyzm nie może być nigdy uzasadnieniem dla wrogości, pogardy i agresji.

Dlatego zwracamy się też z prośbą do sportowców, instruktorów i działaczy sportowych, by młodemu pokoleniu pokazywali sport nie tylko jako obszar zmagań i rywalizacji, ale także jako przestrzeń gry fair, przyjaźni, poświęcenia i szacunku dla rywala.

14. Historyczne rekonstrukcje.

Pisząc o narodowej pamięci i wspierającej ją polityce historycznej, chcemy również wspomnieć coraz bardziej popularny, nie tylko w Polsce, fenomen rekonstrukcji historycznych. W dobie kultury popularnej i obrazkowej trudno nie dostrzec i nie docenić ich wartości. Wspierane przez władze publiczne, odtwarzane przez pasjonatów historii, przemyślane i dobrze przygotowane rekonstrukcje, podobnie jak interaktywne muzea, zwłaszcza w młodym pokoleniu mogą pobudzać i umacniać zainteresowanie narodową historią.

Jednak i tu potrzebna jest rozwaga. Przygotowując tego rodzaju inscenizacje pamiętać należy o misterium ludzkiej śmierci i cierpienia, lęku i bohaterstwa, których dostojeństwo i tajemnicę nie zawsze da się właściwie ukazać w masowych, plenerowych prezentacjach. Trzeba też pamiętać, że inscenizacje takie, z konieczności symboliczne i uproszczone, nie mogą wyrazić całej dramaturgii, a czasem grozy i okrucieństwa historycznych sytuacji, które przywołują, co z kolei rodzi ryzyko nadmiernych uproszczeń. Dotyczy to również znaków i symboli narodowych i patriotycznych, za wierność którym nasi rodacy niejednokrotnie płacili najwyższą cenę. Nie powinno się ich banalizować, lecz odnosić z szacunkiem i pietyzmem.

Z chrześcijańskiego punktu widzenia trzeba wreszcie podkreślić, że wojna, choć często ujawnia ludzką wielkość i bohaterstwo, nie jest barwną opowieścią czy przygodą, ale dramatem, cierpieniem i złem, któremu należy zawsze zapobiegać.

Zakończenie

Na zakończenie, raz jeszcze chcemy podziękować tym wszystkim, dzięki którym polski patriotyzm jest trwały oraz żywotny. Jednocześnie pragniemy podkreślić, że wielka lekcja polskiego patriotyzmu jest nam wszystkim nie tylko dana, ale i zadana. Polska była, jest i powinna pozostać we współczesnej Europie i świecie symbolem solidarności, otwartości i gościnności.

Dlatego ponownie zwracamy się do rodziców, nauczycieli, przedstawicieli władz publicznych i polityków, urzędników i funkcjonariuszy służb państwowych, samorządowców, twórców kultury i ludzi mediów, duszpasterzy, katechetów, instruktorów harcerskich, działaczy społecznych, historycznych rekonstruktorów i sportowców, aby nie ustawali w kształtowaniu szlachetnego, opartego o chrześcijańską miłość bliźniego, polskiego patriotyzmu.

Chcemy też zadeklarować i wyrazić przekonanie, że Kościół katolicki w Polsce, podobnie jak to czynił w historii, będzie - środkami wynikającymi z jego misji - takie działania doceniał i wspierał.


Dokument przyjęty na 375. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 14 marca 2017 r.


PRZYPISY:

1. Odpowiedź na ankietę paryskiego „Le Courrier Européen” cyt. za: D. Gawin, Polska, wieczny romans. O związkach literatury i polityki w XX wieku, Kraków 2005, s. 41.

2. Pius X, List apostolski, 11 kwietnia 1909, cyt. za: Cz. Strzeszewski, Katolicka nauka społeczna, KUL, Lublin 2003, s. 508.

3. List Episkopatu Polski o chrześcijańskim patriotyzmie, Poznań 5 września 1972, w: Listy Pasterskie Episkopatu Polski 1945-1974, Éditions du Dialogue, Paryż 1975, s. 708.

4. Jan Paweł II, Przemówienie Ojca Świętego do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Nowy Jork, 5 października 1995, w: L’Osservatore Romano (edycja polska), 11-12/1995, s. 7.

5. List Episkopatu Polski o chrześcijańskim patriotyzmie, s. 707.

6. W analogiczny sposób na temat ideologii pisał św. Jan Paweł II. Zob. Encyklika Centesimus Annus, 46.

7. List Episkopatu Polski o chrześcijańskim patriotyzmie, s. 708.

8. Jan Paweł II, Kraków, 8 czerwca 1997. Homilia podczas kanonizacji bł. Jadwigi Królowej, cyt. za: http:// www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/homilie/krakow_08071997.html.

9. Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość, Znak, Kraków 2005, s. 91-92.

10. Przemówienie Ojca Świętego Franciszka do władz oraz korpusu dyplomatycznego, Kraków-Wawel, 27 lipca 2016, cyt. za: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5, 7), Przemówienia i homilie Franciszka w Polsce 27-31 lipca 2016, Michalineum, Marki 2016, 29-30.

11. Por. J. Ratzinger, Kościół-ekumenizm-polityka, Poznań 1990.

« 1 2 3 4 5 »
 • Gość
  29.04.2017 16:06
  Ciekawość dlaczego ten dokument podoba sie prof. Janowi Hartmannowi? - specyficznemu patriocie od Palikota?
  doceń 6
 • Megi
  29.04.2017 18:30
  Tyle słów, a treść pogmatwana...Ciekawe dlaczego w kwestiach istotnych pojawia się słowotok? ...Myślę, że wynika on właśnie z faryzeizmu i to nie tylko autorów dokumentu, ale również działaczy politycznych, których gęby pełne są frazesów o patriotyzmie . Co widać i słychać w naszych polskich , parafiach , gminach, rodzinach .W domach za ścianą dzieją się tragedie i dramaty ludzkie i postaw patritycznego poświęcenia konsekrowanych i świekich patriotów dla dobra skrzywdzonego i upodlanego w rodzinie, parafii, gminie nie uwidisz i nie usłyszysz. Ot taka nasza Polska rzeczywistość...Osobiście bardzo boję się patriotów teoretyzujących...Dlaczego bo znam rodzinę, która doświadczyła wielkiej krzywdy.Gdzie ksiądz w tej rodzinie wielki patriota proboszcz parafii na ziemiach odzyskanych, stricte opisujący w periodyku parafialnym losy swojego skrzywdzonego przez wojnę ojca, poproszony przez szwagierkę o pomoc dla czworga dzieci porzuconych przez jego rodzonego brata odpowiedział TO JEST TWÓJ PROBLEM I MUSISZ SOBIE Z TYM SAMA PORADZIĆ. Owszem pomógł i pomaga swojemu bratu...TO JEST POSTAWA PATRIOTY ZATROSKANEGO I O DOBRO WALCZĄCEGO.
 • Gość
  01.05.2017 22:12
  Polecam nieaplogetyczny komentarz na temat tego dokumentu: http://www.bibula.com/?p=95440
 • Gość
  02.05.2017 20:49
  Wg biskupów nacjonalizm jest zły . Dobry jest patriotyzm otwarty na obcych czyli imigrantow. Oto cel tego dokumentu.
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama