Nowy numer 21/2020 Archiwum

Abp Kupny: Ks. Aleksander Zienkiewicz może być patronem pojednania pomiędzy ludźmi

Stolica Apostolska wydała dekret ważności dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. O tym fakcie metropolita wrocławski informuje wiernych w specjalnym przesłaniu, które w najbliższą niedzielę będzie odczytane w parafiach na Dolnym Śląsku.

Słowo Metropolity Wrocławskiego w związku z wydaniem przez Stolicę Apostolską Dekretu o ważności dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza

Drodzy Siostry i Bracia, mieszkańcy Dolnego Śląska

            Ponad 2 lata temu zakończyliśmy na etapie diecezjalnym prace prowadzące do wyniesienia na ołtarze sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. W lutym 2018 r. prawie 3 tys. stron akt procesowych zostało przekazanych do Stolicy Apostolskiej, a dziś z wielką radością zwracam się do Was, by poinformować o wydaniu przez Watykan Dekretu o ważności dochodzenia diecezjalnego w tym procesie beatyfikacyjnym.  

            Dokument ten ma bardzo wielkie znaczenie i stanowi kolejny ważny krok na drodze do wyniesienia na ołtarze księdza, którego wychowankowie nazywali „Wujkiem”. Pozwala bowiem na dalsze postępowanie procesu na jego rzymskim etapie, tj. na wystąpienie do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych z prośbą o mianowanie relatora sprawy i opracowanie tzw. „Positio”, która stanie się przedmiotem analizy teologów konsultorów oraz biskupów i kardynałów. Opierając się na ich opinii Ojciec Święty będzie mógł podjąć ostateczną decyzję w sprawie heroiczności cnót sługi Bożego. Poza tym dekret oznacza potwierdzenie, że trybunał ustanowiony w Archidiecezji Wrocławskiej wykonał swoją pracę w sposób rzetelny i kompetentny. 

            Przesłuchania świadków i badania pism, pozostawionych przez ks. Zienkiewicza odsłoniły przed nami obraz duszpasterza, który każdego dnia starał się realizować słowa: „mniej dyskutować o Chrystusie, więcej żyć Chrystusem”. Jako Dolnoślązacy jesteśmy szczególnymi spadkobiercami myśli tego kapłana. Są one wciąż aktualne i mogą być doskonałym przewodnikiem na naszych drogach życia. W aktualnej sytuacji ks. Aleksander Zienkiewicz może być patronem pojednania pomiędzy ludźmi. Zawsze bowiem wzywał, by na drugiego człowieka patrzeć jak na brata, a nie jak na wroga.

            Proszę Was o modlitwę w intencji pomyślnego zakończenia tego procesu beatyfikacyjnego, zachęcam do poznawania nauczania, jakie pozostawił po sobie sługa Boży i z serca wszystkim błogosławię.

+ Józef Kupny
Arcybiskup Metropolita Wrocławski  

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama