Nowy numer 11/2024 Archiwum

Abp Kupny: Ks. Aleksander Zienkiewicz może być patronem pojednania pomiędzy ludźmi

Stolica Apostolska wydała dekret ważności dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. O tym fakcie metropolita wrocławski informuje wiernych w specjalnym przesłaniu, które w najbliższą niedzielę będzie odczytane w parafiach na Dolnym Śląsku.

Abp Kupny tłumaczy, że watykański dokument ma wielkie znaczenie i stanowi kolejny ważny krok na drodze do wyniesienia na ołtarze księdza, którego wychowankowie nazywali "Wujkiem". Pozwala bowiem na dalsze postępowanie procesu na jego rzymskim etapie, tj. na wystąpienie do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych z prośbą o mianowanie relatora sprawy i opracowanie tzw. "positio", która stanie się przedmiotem analizy teologów konsultorów oraz biskupów i kardynałów.

- Opierając się na ich opinii Ojciec Święty będzie mógł podjąć ostateczną decyzję w sprawie heroiczności cnót sługi Bożego - wyjaśnia pasterz Kościoła wrocławskiego, dopowiadając, że dekret Stolicy Apostolskiej stanowi potwierdzenie, że trybunał ustanowiony w archidiecezji wrocławskiej wykonał swoją pracę rzetelnie i kompetentnie.

Abp Kupny: Ks. Aleksander Zienkiewicz może być patronem pojednania pomiędzy ludźmi   Wrocław, 10.11.2017. Fotografia ks. Aleksandra Zienkiewicza z Archiwum Postulatorskiego, prezentowana na wystawie w Centrum Historii Zajezdnia. Agata Combik /Foto Gość

W dalszej części swojego listu arcybiskup zauważa, że przesłuchania świadków i badania pism, pozostawionych przez ks. Zienkiewicza, odsłoniły obraz duszpasterza, który każdego dnia starał się realizować słowa: "mniej dyskutować o Chrystusie, więcej żyć Chrystusem".

- Jako Dolnoślązacy jesteśmy szczególnymi spadkobiercami myśli tego kapłana - podkreśla hierarcha. - Są one wciąż aktualne i mogą być doskonałym przewodnikiem na naszych drogach życia. W aktualnej sytuacji ks. Aleksander Zienkiewicz może być patronem pojednania pomiędzy ludźmi. Zawsze bowiem wzywał, by na drugiego człowieka patrzeć jak na brata, a nie jak na wroga.

Metropolita wrocławski prosi także wiernych o modlitwę w intencji pomyślnego zakończenia tego procesu beatyfikacyjnego oraz zachęca do poznawania nauczania, jakie pozostawił po sobie sługa Boży.

pełna treść listu na kolejnej stronie

*******

Ks. Aleksander Zienkiewicz (1910-1995) przybył na Dolny Śląsk wraz z repatriantami ze Wschodu po Drugiej Wojnie Światowej. Po krótkiej posłudze jako prefekt Publicznej Szkoły Powszechnej Gimnazjum i Liceum w Sycowie został przeniesiony do Wrocławia. Pełnił tam m.in. funkcję rektora seminarium duchownego, a od 1963 do 1994 r. archidiecezjalnego duszpasterza akademickiego. Zmarł w opinii świętości 21 listopada 1995. Proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym ks. Aleksandra Zienkiewicza zakończył się 25 listopada 2019 r. Przez siedem lat odbyły się m.in. 52 sesje trybunału, przesłuchano 405 świadków oraz zgromadzono ponad 2,8 tys. stron akt procesowych.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy