Nowy numer 49/2023 Archiwum

Pielgrzymowanie ze św. Józefem

Tradycja ślężańskiej majówki zostanie w tym roku podtrzymana. Ze względu na pandemiczne ograniczenia nie odbędzie się klasyczna pielgrzymka z Sobótki na szczyt Ślęży, ale organizatorzy mają inną, zindywidualizowaną propozycję.

Niestety podobnie jak w ubiegłym roku doroczna pielgrzymka ludzi pracy i rodzin na Ślężę nie może odbyć się w tradycyjnej formule.

Organizatorzy - Piesza Pielgrzymka Wrocławska - nie chcą jednak rezygnować z tradycji i zachęcają do tego, by na szczyt udać się indywidualnie z zachowaniem wszelkich obostrzeń sanitarnych.

- Nie planujemy oficjalnego rozpoczęcia, ani formowania kolumny pielgrzymkowej. Zapraszamy natomiast na Mszę św. 1 maja o 14.00. Eucharystia odprawiona zostanie w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na szczycie Ślęży - mówi ks. Tomasz Płukarski, zastępca głównego przewodnika PPW.

Doroczne pielgrzymowanie jest związane ze wspomnieniem liturgicznym św. Józefa Rzemieślnika i... pierwszomajowym Świętem Pracy. Twórca pielgrzymki, ks. Stanisław "Orzech" Orzechowski wielokrotnie na naszych łamach tłumaczył, że inicjatywa to efekt buntu ludzi pracy z początku lat 80. XX w., którzy nie chcieli uczestniczyć w organizowanych tego dnia pochodach. Majówka była alternatywą opartą na polskiej tradycji maryjnej.

Dziś w pochodach nie trzeba już uczestniczyć, ale tradycja ślężańskich majówek pozostała. Uczestniczą w niej nie tylko ludzie pracy, ale wszyscy chętni, zwłaszcza rodziny. - W Roku św. Józefa i Roku Rodziny to wydarzenie ma szczególny wymiar. Szkoda, że nie możemy stworzyć realnej wspólnoty po drodze na Ślężę. Możemy się jednak połączyć duchowo, a wspólnie wziąć udział w najważniejszym elemencie pielgrzymki - Eucharystii - dodaje ks. Płukarski.

Aby pielgrzymowanie nie okazało się tylko wycieczką, organizatorzy przygotowują przewodnik ze wskazówkami jak przeżyć drogę na szczyt. - Będzie tam kilka słów o historii wydarzenia, ale również propozycje modlitw. Taka formuła pozwoli również zrealizować pielgrzymkę w inne dni, niekoniecznie 1 maja. Zachęcamy, by mimo trudności powierzyć siebie, swoje rodziny oraz całą naszą ojczyznę św. Józefowi - puentuje ks. T. Płukarski.

Przewodnik z modlitewnikiem będzie dostępny na www.ppw.gosc.pl oraz na www.wroclaw.gosc.pl.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy