Nowy numer 49/2023 Archiwum

Jaka będzie tegoroczna Piesza Pielgrzymka Wrocławska?

Podczas poniedziałkowego spotkania księży przewodników i służb pielgrzymkowych - odbyło się online - zapadły kluczowe decyzje dotyczące tegorocznej wędrówki przed oblicze Czarnej Madonny. Hasłem przewodnim będzie tylko jedno słowo - "Spotkanie".

Zdecydowaliśmy, że nasza pielgrzymka odbędzie się w takiej samej formule jak w ubiegłym roku - zaznacza ks. Tomasz Płukarski, zastępca głównego przewodnika PPW. Zaznacza przy tym, że sytuacja może się zmienić. - Niestety dynamika jest spora i nie wiemy jak rozwinie się sytuacja - czy będzie lepiej czy gorzej.

Uczestniczący w spotkaniu przewodników bp Jacek Kiciński zwrócił uwagę, że stojąc wobec takiej a nie innej rzeczywistości, musimy się pogodzić z ograniczeniami liczbowymi. - Ta koncepcja, którą realizowaliśmy w ubiegłym roku jest najbardziej adekwatna do sytuacji. Sztafeta najbardziej odzwierciedla istotę pielgrzymki (w normalnej formule, przyp. red.), bo każda grupa ma okazję w niej uczestniczyć - mówił.

Pielgrzymka planowo rozpocznie się 3 sierpnia o 6.30 Mszą św. w katedrze wrocławskiej. Pątnicy dotrą na Jasną Górę 10 sierpnia. Księża przewodnicy ustalili, że hasło pielgrzymki będzie w tym roku brzmiało "Spotkanie", a rozważania będą opierały się na encyklice papieża Franciszka "Fratelli tutti" o braterstwie i przyjaźni społecznej.

Ze względów bezpieczeństwa kolumna pielgrzymkowa będzie miała nie więcej jak 150 uczestników. Skład uzupełnią służby pielgrzymkowe. Aby umożliwić pielgrzymowanie jak największej liczbie osób organizatorzy zdecydowali się, podobnie jak w ubiegłym roku, że tegoroczna pielgrzymka będzie miała charakter sztafetowy. Codziennie na trasę wyruszy zupełnie nowa "150", a pątnicy będą dowożeni i odwożeni specjalnym autobusem zorganizowanym przez PPW. Dzięki temu nie będzie potrzeby organizowania noclegów na trasie.

Na trasie nie będzie Mszy św. polowych. - Wszystkie Eucharystie będą miały miejsce w kościołach po drodze - wyjaśnia ks. Płukarski.

Już teraz zapraszamy do modlitwy w intencji Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej i do duchowego uczestnictwa. Podobnie jak w ubiegłym roku będziemy transmitować na naszym kanale na YouTube Msze św. Planujemy również kolejny sezon naszego v-loga "Na szlaku do Maryi" (odcinki poprzednich sezonów możecie obejrzeć klikając w link: Sezon 1, Sezon 2, Sezon 3).

Więcej o temacie pielgrzymki, planach na najbliższe tygodnie oraz tych dalszych, na kolejne miesiące przeczytacie w numerze "Gościa Wrocławskiego" z datą 2 maja (nr 17).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy