Podczas koncertu dziękczynienia w bazylice św. Jadwigi w Trzebnicy, z udziałem światowej sławy artystów, zabrzmiały dwie światowe premiery. Można było również bliżej poznać założyciela salwatorianów oraz jego dzieło.
Przed publicznością (także korzystającą z transmisji) wystąpili Dominika Zamara (Polska, Włochy) – sopran, Simone Francesco Liconti (Włochy) – tenor, kompozytor i organista Gianfranco Messina (Włochy) – organy oraz Tetyana Fedevych (Włochy) – skrzypce.
Zobacz zdjęcia:
– Koncert „Ks. Franciszek Jordan – Apostoł bez granic” staje się swego rodzaju wdzięcznym porywem serca i pozytywnym bodźcem w dobie pandemii do dziękczynienia za dzieło rozpoczęte przez bł. Franciszka Marię od Krzyża Jordana – witał słuchaczy ks. Piotr Filas SDS, przełożony trzebnickiej wspólnoty salwatorianów i kustosz sanktuarium św. Jadwigi.
Przypomniał, że salwatorianie, duchowi synowie błogosławionego, pracują w bazylice św. Jadwigi, w pierwszym międzynarodowym sanktuarium w Polsce, od 1945 r. – wypełniając duchowy testament założyciela: „Dopóki jest na świecie jeszcze jeden człowiek, który nie zna Boga i nie kocha Go ponad wszystko, nie możesz ani chwili spocząć”. Przywołał historię powstanie Towarzystwa Boskiego Zbawiciela (salwatorianów) – które według pierwotnej idei miało być nie zgromadzeniem, związkiem apostolskim.
Podczas koncertu, prowadzonego przez ks. Bogdana Giemzę SDS, można było poznać ciekawostki dotyczące życia bł. ks. Franciszka Jordana. Słuchacze dowiedzieli się na przykład, że tuż po ukończeniu szkoły podstawowej pracował na kolei, a także uczył się i pracował w zakładzie malarstwa dekoracyjnego. Podziw wzbudzają jego zdolności lingwistyczne – uczył się aż 39 języków obcych, w tym języka polskiego.
Ks. Bogdan Giemza przypomniał związki św. Jana Pawła II z salwatorianami i ks. Jordanem. – W maju 1938 r. młody Karol Wojtyła, tuż po maturze, uczestniczył w rekolekcjach zamkniętych prowadzonych przez salwatorianów w Trzebini koło Krakowa i odbył tam spowiedź generalną. Jako arcybiskup metropolita krakowski przebywał 4-krotnie w Trzebnicy, w latach 60. ubiegłego wieku. 19 marca 1999 r. Jan Paweł II odwiedził nasz dom generalny w Rzymie, gdzie większą część życia spędził bł. Jordan, gdzie spoczywają jego doczesne szczątki – mówił ks. B. Giemza, wspominając również o bliskich związkach polskiego papieża z salwatorianinem ks. prof. Tadeuszem Styczniem, który znalazł się wśród osób towarzyszących umierającemu papieżowi.
W programie koncertu znalazły się między innymi utwory J. S. Bacha, A. Vivaldiego, W.A. Mozarta, M. Lorenca, G. Donizettiego, T. Bedettiego, G. Messiny. Odbyła się światowa premiera utworów skomponowanych specjalnie z okazji beatyfikacji ks. Jordana: „Agnus Dei” Tiziano Bedettiego i „Ave Maria” Gianfranco Messiny.