Nowy numer 21/2024 Archiwum

Nie tylko studiować, ale też pomagać

Na Papieskim Wydziale Teologicznym rusza pierwsze we Wrocławiu Akademickie Koło Caritas zwane "Caritas Academica".

To pomysł zaczerpnięty z innych miast m.in. z Rzeszowa, gdzie powstało pierwsze tego typu koło Caritas na wyższej uczelni.

Na PWT we Wrocławiu już jakiś czas temu planowano uruchomienie tego typu inicjatywy. Napisany został nawet statut, lecz pandemia pokrzyżowała plany. Współpraca między uczelnią katolicką a wrocławską Caritas zacieśniła się w tym roku akademickim. Odbyło się robocze spotkanie, podczas którego kilkunastu studentów wykazało chęć działania.

– Szukaliśmy obszarów bliskich uczelni katolickiej, zgodnych z kierunkami, jakie oferujemy jak np. pedagogika i teologia. Główny nacisk położyliśmy na pomoc dzieciom np. przy odrabianiu lekcji czy w postaci korepetycji, a także rodzinom i seniorom – mówi Łukasz Ligorowski, rzecznik PWT.

Zaznacza, że może inne wrocławskie uczelnie zainspirują się Papieskim Wydziałem Teologicznym we Wrocławiu.

Po wstępnych rozmowach spośród kilkunastu chętnych najwięcej zgłosiło się do pracy w świetlicy środowiskowej oraz do bezpośredniego wsparcia dzieci i rodzin w ich domach. Studenci zaangażują się także w zbiórki Caritasu, pomoc w ośrodkach terapeutycznych, hospicjach i jadłodajni. Wkrótce odbędzie się walne zebranie, na którym wybiorą zarząd i zaczną już funkcjonować oficjalnie.

– Akurat w tym czasie mierzymy się z sesją, więc myślę, że po egzaminach do aktywności w Caritas Academica włączy się jeszcze więcej osób. Ustalimy konkretne sekcje, w ramach których ludzie będą ze sobą współpracować – mówi Zofia Fankanowska, która koordynuje projekt.

Studentka 1. roku pedagogiki na PWT pragnie pomagać ludziom i zachęcać innych do takiego działania. – Jako katolicy, ale także młode pokolenie, nie chcemy skupiać się tylko na nauce i czasie wolnym dla siebie. Warto dać coś od siebie drugiemu człowiekowi. Dzisiaj cenny jest czas. Chciałabym, żeby nasze koło Caritas istniało tylko na papierze, ale faktycznie funkcjonowało – podsumowuje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..