Fundacja "Obserwatorium Społeczne" od lat organizuje konferencje o racjonalizacji procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych. Odbywają się one pod patronatem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. W tym roku poszerzono formułę.
Organizatorzy tych zgromadzeń korzystają z własnych służb porządkowych, a także z pomocy państwowych organów i instytucji bezpieczeństwa wewnętrznego, tj. policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, które działają w oparciu o własne przepisy, ustawy i zarządzenia, mające na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa wiernych.
Wyrazem troski o kwestie bezpieczeństwa jest właśnie cykliczna konferencja "Racjonalizacja procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych". Gromadzi ona ekspertów zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa.
Do inicjatorów konferencji należy środowisko skupione wokół ks. dr. Artura Szeli, nietuzinkowego kapłana, będącego nie tylko wychowawcą seminaryjnym, ale również strażakiem, oraz prof. Bernarda Wiśniewskiego.
Współorganizatorami były uczelnie wyższe z Polski, ale także trzy zagraniczne - z Rzymu i ze Lwowa, oraz m.in. Fundacja "Obserwatorium Społeczne" wespół ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej w Warszawie, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Wydział Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.
Wśród prelegentów wymienić można tak znaczące osoby, jak dr Domenico Gianni (były szef Żandarmerii Watykańskiej), st. bryg. dr inż. Bogusław Kogut (strażak odpowiadający za bezpieczeństwo podczas Światowych Dni Młodzieży) czy wspomniany już wcześniej prof. Wiśniewski.
Podczas kongresu zostały przekazane dary, zgromadzone przez służby mundurowe oraz pracowników PKO Banku Polskiego dla ofiar wojny w Ukrainie.