Rada miasta Wrocławia zagłosowała: rok 2025 będzie Rokiem Pojednania

Ponad podziałami politycznymi i światopoglądowymi radni miejscy Wrocławia ustanowili jednogłośnie następny rok Rokiem Pojednania. Wiąże się to z 60. rocznicą opublikowania orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich ze słynnym zdaniem: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie".

Nikt nie zagłosował przeciwko rezolucji, którą zgłosił do rady Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Warto przypomnieć, że pierwsza po 1989 roku „Strategia Rozwoju Wrocławia”, przyjęta na sesji Rady Miejskiej Wrocławia 4 czerwca 1998 roku, wytyczyła kierunki rozwoju miasta, sumując je w haśle określającym misję Wrocławia: „Wrocław miastem spotkania – miastem, które jednoczy”. Teraz przyszedł czas, by do tego bezpośrednio nawiązać.

Więcej o orędziu przeczytasz w najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego":

Okazało się, że historia i położenie Wrocławia uczyniły z miasta miejsce styku różnych kultur i tradycji. W swoich najnowszych dziejach Wrocław był miejscem inicjatyw mających na celu pojednanie i wzajemne zrozumienie.

– To wrocławski biskup Bolesław Kominek, człowiek pogranicza, zaledwie dwadzieścia lat po zakończeniu II wojny światowej formułował pierwsze idee związane z pojednaniem z zachodnimi sąsiadami Polski. Najpełniejszy swój wyraz idee te zyskały w Orędziu biskupów polskich do biskupów niemieckich – tzw. Orędziu wybaczenia i pojednania – w którym padają słowa „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Orędzie to miało istotny wpływ na procesy pojednania między narodami doświadczonymi wydarzeniami II wojny światowej. Zawierało program pojednania polsko-niemieckiego oparty na takich wartościach, jak prawda, dialog i gotowość do uznania własnych win i przebaczenia – opowiada Andrzej Jerie, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość.

Przedstawiony w dokumencie model pojednania zmieniał dotychczasowy sposób myślenia o stosunkach między skonfliktowanymi stronami i do dziś stanowi wzorzec, do którego odwołują się instytucje i osoby zaangażowane w działalność pokojową. Orędzie uważane jest za element dziedzictwa światowego.

Co ważne, w 2025 roku obchodzimy nie tylko 60. rocznicę powstania tego dokumentu. Wypada także 45. rocznica powstania Solidarności oraz 80. rocznica zakończenia II wojny światowej, która przyniosła śmierć milionom ludzi na całym świecie, niszcząc kraje i miasta, przesuwając granice, przesiedlając mieszkańców.

– Ustanowienie przez Radę Miejską Wrocławia roku 2025 Rokiem Pojednania staje się okazją do promowania naszego miasta jako tego, któremu te uniwersalne wartości są szczególnie bliskie – dodaje A. Jerie.

Wrocław był jednym z miast szczególnie dotkniętych zniszczeniami wojennymi. Na jego gruzach jednak wyrosła nowa wspólnota, która zbudowała się na doświadczeniu wznoszenia z ruin nowego miasta.

– Orędzie to miało istotny wpływ na procesy pojednania po II wojnie światowej. Idee dialogu, wzajemnego szacunku i pojednania są podstawowymi wartościami, na których opiera się tożsamość współczesnego Wrocławia. Cieszę się, że mogłam poprzeć te tak ważne projekty dla Wrocławian – stwierdza jedna z radnych Karolina Mrozowska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..