W archikatedrze wrocławskiej abp Józef Kupny przewodniczył uroczystej Mszy św. w rocznicę poświęcenia matki kościołów Śląska, a także w 35-lecie Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Co roku Kościół wrocławski uroczyście wspomina rocznicę poświęcenia archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela. Jak przypomniał na początku liturgii ks. kan. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej - pierwszy kościół, jaki stanął w tym miejscu na Ostrowie Tumskim, pochodził z fundacji Bolesława Chrobrego w 1000 roku. Druga katedra - z fundacji Kazimierza Odnowiciela, trzecia - biskupa Waltera oraz czwarta - biskupów Tomasza I, Henryka z Wierzbna, Nankiera, Przecława z Pogorzeli.
Archikatedra najbardziej ucierpiała podczas II wojny światowej. Działania wojenne zniszczyły ją w 70 procentach. Pojawiło się wiele wątpliwości dotyczących sensu odbudowy. Jednak pierwszy powojenny rządca archidiecezji wrocławskiej ks. inf. Karol Milik uroczyście ślubował we wnętrzu zniszczonej katedry, że podniesie ją z gruzów i tchnie w jej mury na nowo piastowskiego ducha. Świątynię odnowioną poświęcił prymas kard. Stefan Wyszyński.
Msza św. była także kulminacją jubileuszowych obchodów 35-lecia Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. W archikatedrze zebrali się wolontariusze z parafialnych zespołów Caritas z różnych części archidiecezji. Zobacz zdjęcia:
- Jaka byłaby nasza wiara bez uczynków miłosierdzia? Jakie byłoby nasze naśladowanie Pana Boga, gdybyśmy nie czynili miłosierdzia, gdybyśmy nie potrafili się pochylić nad potrzebującymi? Dodajecie smaku chrześcijaństwu! Ono staje się wtedy wiarygodne. Jesteście wizytówką chrześcijaństwa poprzez otwarte serce i pomoc. Jesteście potrzebni nie tylko tym, nad którymi się pochylacie, ale jesteście potrzebni diecezji, parafiom i Kościołowi. Pierwsi chrześcijanie opiekowali się szczególnie wdowami. Wyznaczono wówczas diakonów. Ich świadectwo polegało też na oddawaniu dosłownie życia dla Boga. My nie musimy ponosić takiej ofiary, ale możemy dawać takie świadectwo, które wy dajecie - dobroci i miłości. To czyni nas wiarygodnymi, kiedy mówimy, że jesteśmy wierzący, że kochamy Boga. Dalej dawajcie tak piękne świadectwo miłości Boga do człowieka. Niech wam wystarczy sił i otwartości serca na dalszą działalność - mówił do wolontariuszy i pracowników Caritas metropolita wrocławski.
- Każdy jubileusz jest szczególną okazją, aby podziękować Bogu i ludziom za miniony czas i wspólne działania. Jest okazją, by prosić o Boże błogosławieństwo. Jest momentem oddania czci Bogu i Jego uwielbienia - mówił w homilii ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.
Jak stwierdził, archikatedra wrocławska od ponad 1000 lat jest odbiciem niebieskiej świątyni wypełnionej obłokiem chwały Pańskiej. Przez kolejne wieki historii ta przepiękna świątynia była świadkiem wieku wydarzeń historycznych i religijnych. - Ten dom Boży został zniszczony podczas II wojny światowej i odbudowany w heroicznym trudzie. Poświęcił go prymas Polski kard. Wyszyński. Podkreślił, że to katedra piastowska i warto patrzeć ufnie ku przyszłości błogosławionej, lepszej. Zawsze Dobra Nowina będzie służyła pokoleniom, które idą za Chrystusem, Ojcem przyszłego wieku - podkreślił ks. Amrogowicz.
Zaznaczył, że obecność wiernych dzisiaj jest spełnieniem wypowiedzianych 73 lata temu słów bł. Wyszyńskiego. - Bóg jest w sercu każdego kościoła. A głowicą węgła jest sam Jezus Chrystus - przypomniał. - Jako wspólnota Caritas dziękujemy abp. Józefowi Kupnemu za pasterską troskę nad dziełami miłosierdzia w naszej archidiecezji, za obecność, wrażliwość, które staje się dla nas codziennym wsparciem. Papież Franciszek podkreśla, że każdy z nas jest darem Boga, co oznacza, że mamy niezwykłą wartość i znaczenie w oczach Stwórcy. Caritas jako organizacja charytatywna Kościoła katolickiego propaguje wartości ewangeliczne, pomagając potrzebującym i wykluczonym - opisywał kaznodzieja.
Dziękował także wolontariuszom, że okazali wyraz głębokiej wiary i miłości chrześcijańskiej w pandemii oraz podczas kryzysu uchodźczego. Stanęli z odwagą wobec ostatniej powodzi. - Na was zawsze można polegać, na was zawsze można liczyć. Od 10 lat raz w tygodniu razem z pracownikami Caritas modlimy się podczas Przenajświętszej Ofiary w intencji dobrodziejów i podopiecznych, o Boże błogosławieństwo - zaznaczył ks. Amrogowicz. I dodał, podsumowując, że Caritas nadal będzie służyła bliźnim, wcielając w życie nauczanie Chrystusa.
Na koniec abp Kupny wręczył parafialnym zespołom Caritas specjalne wyróżnienia.