Adwent znaczy wolność

ac

publikacja 29.11.2015 23:29

O zwycięstwie nad złem i wadze naszych wyborów mówił o. Antonello Cadeddu podczas Mszy św. we wrocławskiej "Orbicie".

Adwent znaczy wolność W rekolekcjach uczestniczyło ok. 3 tys. ludzi Agata Combik /Foto Gość

Żołnierze rozsypali i podeptali hostie wyciągnięte z tabernakulum, zamknęli kościół. W grupie chrześcijan, którzy uniknęli mordu, znalazła się 8-letnia dziewczynka. Odkryła jakąś szparę, niewielkie przejście, przez które mogła zakradać się do zamkniętej świątyni. Wślizgiwała się tam każdej nocy, przyjmując jedną z hostii rozrzuconych na podłodze. Było ich 33. Gdy przyszła po ostatnią, żołnierze wyśledzili ją. Została schwytana, poddana torturom i zabita.

O. Antonello przytoczył tę autentyczną historię, wspominając również innych okrutnie zabitych męczenników, a także Polaka – św. Maksymilia M. Kolbe. – Co 5 minut mordowany jest na świecie chrześcijanin – przypomniał. Jak wobec tego wszystkiego wierzyć w zwycięstwo Chrystusa? – Jezus dziś mówi w Słowie Bożym: nie bójcie się, jesteście wolni. On przyjął krzyż i zmartwychwstał. Zwyciężył i mówi: zwyciężyliście ze Mną – stwierdził o. Cadeddu, zauważając, że właśnie ta wolność w Chrystusie daje odwagę męczennikom. Oni w istocie odnieśli zwycięstwo.

Czy jednak wolność mamy już „w kieszeni”? – Zostaliśmy uwolnieni przez Jezusa, ale w naszych rękach leży wybór. Mogę znów pozwolić szatanowi wejść do mojego życia – zauważył, wspominając Ewangelię z I Niedzieli Adwentu, gdzie Jezus wzywa do uwagi, aby nasze serca „nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych”. – Adwent to przypomnienie sobie, że Jezus mnie uwolnił.

O. Antonello wzywał do skorzystania z podarowanej nam wolności podczas Mszy św., której przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. – Niech te archidiecezjalne rekolekcje ewangelizacyjne będą czasem wzbudzenia fali, po której będziemy mogli surfować w Duchu Świętym przez Rok Miłosierdzia – mówił.

Popołudnie drugiego dnia rekolekcji wypełnił m.in. Koncert Orkiestry Symfonicznej oraz Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu pod dyrekcją Artura Wróbla z czytanymi tekstami „Dzienniczka” św. Faustyny oraz modlitwy wstawiennicze. Wieczorem rozpoczęła się modlitwa o uzdrowienie.

Przeczytaj także poprzednie relacje z rekolekcji i zobacz dołączone do artykułów galerie zdjęć: