EDK - pierwsi ekstremalni ruszają już w piątek 15 marca

Agata Combik Agata Combik

publikacja 14.03.2019 18:26

Nocna wędrówka z cierpiącym Chrystusem niejedno ma imię. W archidiecezji wrocławskiej jest ponad 40 różnych tras do wyboru w ramach EDK. Już 15 marca pierwsze osoby rozpoczną swoją ekstremalną drogę z krzyżem.

EDK - pierwsi ekstremalni ruszają już w piątek 15 marca Życie samo się nie zrobi - jedno z haseł tych, którzy mają odwagę ruszyć z krzyżem w mrok Agata Combik /Foto Gość

 

Nie zawsze są to propozycje dokładnie odpowiadające definicji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej zgodnie z zamysłem jej pomysłodawców – z założenia bowiem trasa EDK powinna liczyć co najmniej 40 km. Pojawia się sporo propozycji Dróg Krzyżowych o trasach krótszych – jednak dla wielu osób przecież i tak bardzo ekstremalnych.

Wśród nich jest niezwykły pomysł wieczornej EDK ojców z dziećmi – którzy wyruszą na leśne drogi 15 marca po Mszy św. o 18.00 w parafii NMP Bolesnej we Wrocławiu-Strachocinie.

Dwa nieco krótsze szlaki oraz jeden dłuższy proponowane są w piątek 15 marca także w Górze. W kaplicy św. Faustyny o 18.00 zostanie tu odprawiona Msza św., po której będzie można wyruszyć na jedną z trzech tras:

Żółta – św. Marcina Biskupa, Góra-Siciny-Góra, (24 km): Góra - Strumienna - Brzeżany - Tarpno - Siciny - Łękanów - Bogucin - Strumienna – Góra;

Niebieska – św. s. Faustyny, Góra-Góra (15 km); Góra-Stara Góra-Jastrzębia Góra;

Brązowa – św. Jana Pawła II, Góra-Góra (46 km); Góra - Sławęcice - Glinka - Brzeżany - Tarpno - Siciny - Łękanów - Niechlów - Żabin - Lipowiec - Szaszorowice - Osetno - Ryczeń - Stara Góra – Góra.

Przypominamy o kolejnych propozycjach EDK w archidiecezji wrocławskiej w następnych tygodniach.

Wśród nowości tegorocznych są między innymi EDK wokół Obornik Śl. czy też EDK w środowisku salezjańskim.

– W okolicy mamy idealne tereny na wędrówki – lasy, Wzgórza Trzebnickie, z których na pewno pięknie wygląda wschód słońca – mówi Waldemar Wojciechowski, twórca trasy otaczającej pętlą Oborniki Śl. (wyrusza 12 kwietnia). – Często nawet tutejsi mieszkańcy nie wiedzą, jak niezwykłe miejsca znajdują się w okolicy. Przykładem jest wąwóz w Kuraszkowie niedaleko Obornik Śl.

Opiekunem naszej EDK jest św. Antoni Padewski – współpatron jednej z obornickich parafii. Dlaczego trasa nosi nazwę „oliwkowa”? Swego czasu chodziłem w pielgrzymce na Jasną Górę w grupie 8, której kolorem kiedyś był właśnie oliwkowy. Ponadto w ojczyźnie św. Antoniego, Portugalii, rosną oliwki…

Jak zauważa W. Wojciechowski propozycja jest cenna zwłaszcza dla mieszkańców Obornik Śl. – trasa nie oddala się zbytnio od miasta (tylko raz biegnie 10 km od niego, zazwyczaj jest to odległość 5-6 km), w razie czego łatwo powrócić do domu. Nie należy też zbyt martwić się wędrówką po lesie – uczestnicy EDK będą iść szutrowymi drogami, nie wąskimi leśnymi dróżkami.

Wśród nowości jest trasa EDK Niebieska – Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (53 km), która rozpocznie się 29 marca Mszą św. o 18.00 w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego przy pl. Grunwaldzkim. Poprowadzi do sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze.

– W organizację włączyli się m.in. studenci z DA Most i inni członkowie rodziny salezjańskiej – mówi Laura Więsko, należąca do Współpracowników Salezjańskich, zaangażowana w tworzenie EDK ruszającej z pl. Grunwaldzkiego. – W duchowości salezjańskiej bardzo ważna jest Maryja Wspomożycielka, idziemy więc do Jej sanktuarium. Po drodze znajduje się również kaplica, gdzie trwa wieczysta adoracja. Św. Jan Bosko zachęcał do oddania się Maryi i czci Najświętszego Sakramentu (mówi o tym np. opisując jeden ze swoich snów). Nasza EDK ma właśnie taki charakter. W przedsięwzięcie włączyło się także oratorium z Twardogóry. Na końcu drogi będzie na nas czekał miły akcent: poczęstunek.