Wrocławskie obchody 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

dodane 29.07.2019 17:59

Oficjalne uroczystości odbędą się pod pomnikiem Witolda Pileckiego i w bazylice garnizonowej.

Wrocławskie obchody 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego Zdjęcie z obchodów 74. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego we Wrocławiu Maciej Rajfur /Foto Gość

W tym roku przeżywamy 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Wrocław, po Warszawie i Chicago był po II wojnie światowej największym skupiskiem powstańców warszawskich. Dla wielu stał się drugim domem. Jeszcze 25 lat temu w stolicy Dolnego Śląska żyło 110 uczestników powstańczego zrywu stolicy z 1944 roku. 15 lat temu było ich 70, a obecnie jest jedynie 14. 11 z nich to członkowie Armii Krajowej, 3 walczyło w strukturach Szarych Szeregów.

Oficjalne wrocławskie obchody rozpoczną się pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego na Promenadzie Staromiejskiej o godzinie 16.45. Będą na nich obecni bohaterowie uroczystości, czyli kombatanci. Równo o 17.00 we Wrocławiu zabrzmią syreny upamiętniające Godzinę "W". Później zaplanowano apel pamięci i salwę honorową, a także złożenie kwiatów.

Zwieńczeniem obchodów będzie Msza Święta w bazylice garnizonowej św. Elżbiety przy Rynku odprawiona o godzinie 18.

W hołdzie powstańcom  mieszkańcy Wrocławia o godzinie o godzinie 17 przystaną, układając się pod pręgierzem na rynku w kształt kotwicy Polski Walczącej - symbol powstania warszawskiego. Każdy może dołączyć. Wydarzenie organizuje stowarzyszenie "Wrocław dla Demokracji".

Już od kilku lat blokowane jest także o 17 jedno z największych wrocławskich skrzyżowań, na które co roku wychodzi kilkaset osób, by oddać hołd bohaterom powstania. Wydarzenie od początku organizowane jest przez kibiców Śląska Wrocław i środowiska narodowe.

Czytaj także: