Wieża wrocławskiej katedry. Z widokiem na Wrocław i Afrykę

Agata Combik Agata Combik

publikacja 10.07.2020 00:59

To miejsce warto co jakiś czas odwiedzać - z tarasu widokowego wznoszącego się nad Ostrowem Tumskim dostrzeżemy, jak szybko zmienia się Wrocław. Nie spieszmy się, gdy już - nasyceni widokami - zjedziemy windą na niższy poziom. Wnętrze, do którego wchodzimy opuszczając wieżę, kryje interesującą wystawę.

Wieża wrocławskiej katedry. Z widokiem na Wrocław i Afrykę Ostrów Tumski widziany z góry. Agata Combik /Foto Gość

Katedralne wieże, które w latach 90. zyskały nowe hełmy, mają 97 m. Dla zwiedzających jest dostępna wieża północna.

 

 

– Taras widokowy znajduje się na wysokości ok. 60 metrów. Można stad podziwiać panoramę całego Wrocławia, widoki są naprawdę godne uwagi – mówi ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedralnej parafii. – Zobaczymy z nieco innej niż zwykle perspektywy Ostrów Tumski, okolice rynku, Hali Stulecia, spojrzymy w stronę Wzgórz Trzebnickich. Na stronie południowej widać stąd Ślężę, a przy dobrej pogodzie nawet pasmo Karkonoszy wraz ze Śnieżką.

Bilety na taras widokowy kupujemy przy głównym wejściu do katedry. Przekraczamy progi charakterystycznych drzwiczek prowadzących na wieżę i wspinamy się przez chwilę krętymi schodami, docierając do windy.

Opuszczając wieżę możemy zwiedzić obszerną wystawę „Sztuka i misje” – z eksponatami z Afryki, pochodzącymi ze zbiorów ks. Tadeusza Farysia. Ekspozycja została niegdyś przygotowana przez Referat Misyjny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Znajdziemy tam m.in. tradycyjne maski afrykańskie, ale także przykłady sztuki chrześcijańskiej.

Podążając schodami w dół, natkniemy się również na kaplicę św. Floriana na tzw. „Chórku Cesarskim”.

Taras widokowy jest nieczynny w poniedziałki. Od wtorku do piątku dostępny jest od 11.00 do 16.30, w soboty od 10.00 do 16.30, w niedziele od 14.00 do 17.00.