Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Oleśnicy

Agata Combik Agata Combik

publikacja 11.11.2021 20:56

- Mundur to przysięga, obietnica dana społeczeństwu - przez strażaków, że pójdą w ogień, policjantów - że nie przestraszą się przestępcy i obietnica żołnierzy chronienia granic Rzeczypospolitej i jej mieszkańców, bez względu na cenę - mówił wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, podkreślając potrzebę szacunku dla munduru.

Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Oleśnicy Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Agata Combik /Foto Gość

Wspomniał o wadze symboli, znaków takich, jak biało-czerwona flaga, orzeł, Mazurek Dąbrowskiego. - One nas kształtują, pozwalają rosnąć w człowieczeństwie i polskości, przełamać własny egoizm - stwierdził, przemawiając na pl. Zwycięstwa, gdzie uczestnicy uroczystości przyszli po Mszy św. w Bazylice Mniejszej pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty. - Poprzez nie możemy wyrwać się z własnej bańki informacyjnej i w osobie o innych poglądach dostrzec rodaka.

Zauważył, że 11 Listopada to między innymi okazja do refleksji nad przyszłością naszej niepodległości, integralności terytorialnej, naszej narodowej kultury, tradycji. Dodał, że następujące wielkie zmiany polityczne, m.in. dotyczące Stanów Zjednoczonych i Chin, powodują, że kończy się czas "świętego spokoju" i stabilności.

Zobacz zdjęcia:

- Na nowo potrzebna jest rozumna troska o nasze bezpieczeństwo - mówił. - Podstawowym warunkiem jest jednak gotowość do dialogu i rozmowy, unikania chociażby w przestrzeni publicznej przekleństw, nie tylko między partiami politycznymi, ale między różnymi grupami społecznymi, między pokoleniami, między ludźmi o różnym stosunku do religii, między mieszkańcami wielkich miast i tych mniejszych oraz wiosek. Ten życzliwy dialog różnych ludzi w latach 80. był częścią tego, co nazywaliśmy Solidarnością - dodał.

- Oleśnica to ważna część dolnośląskiej historii - podkreślił wojewoda. Wspomniał m.in. o historii oleśnickiego księstwa, o zamku i bibliotece łańcuchowej, o chyba najstarszym dolnośląskim klubie sportowym Pogoń Oleśnica i o Wojciechu Bartniku - olimpijskim medaliście z Barcelony, a także o prof. Antonim Cieszyńskim - twórcy nowoczesnej polskiej stomatologii, rozstrzelanym przez Niemców pod Lwowem w 1941 roku.

Wojewoda zwrócił uwagę na oleśnicką teraźniejszość, dokonania kulturowe (np. festiwal "Owca"), działalność Domu Kultury, wspólnot kościelnych, w tym greckokatolickiej i prawosławnej. - Wspominam o tym - dodał - gdyż ważne jest dla mnie, by pracujący z nami Ukraińcy czuli się u nas dobrze, razem z nami obchodzili nasze święto, bo patriotyzm nigdy nie jest przeciw komuś, ale zawsze z kimś.

Zobacz zdjęcia:

 

- Z tego miejsca przez was - zwrócił się do żołnierzy oleśnickiej jednostki wojskowej - chcę wysłać informację dla żołnierzy, którzy 600 km stąd, po przekątnej naszej ojczyzny, służą na granicy: jesteśmy z nimi, także my, tutaj, mówimy: "Murem za mundurem".

W uroczystościach na pl. Zwycięstwa uczestniczyli m.in. poseł na Sejm RP Jacek Świat, który odczytał list marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski, przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, burmistrz Oleśnicy Jan Bronś, starosta powiatu oleśnickiego Sławomir Kapica i starosta powiatu wrocławskiego Roman Potocki, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Waldemar Pytel.

Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Oleśnicy

Podczas ceremonii odbyło się mianowanie żołnierzy na wyższe stopnie wojskowe, wręczenie odznaczeń. Po okolicznościowych przemówieniach odczytany został apel pamięci, zabrzmiała salwa honorowa, po czym odbyła się defilada pododdziałów służb mundurowych. Uroczystości towarzyszyła orkiestra reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Mieszkańcy mogli wziąć udział w Pikniku Niepodległościowym, uczestniczyć we wspólnym śpiewie pieśni patriotycznych. Czekały na nich pokazy sprzętu - wojska, policji, straży pożarnej, a także stoiska różnych formacji i stowarzyszeń.