Pod płaszczem Matki Bożej

Agata Combik Agata Combik

publikacja 11.02.2023 17:17

Gdzie Ona, tam Boże życie, tam umocnienie dla chorych na duchu i ciele, tam szczególne działanie Boga. W sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła w Światowy Dzień Chorego wierni trwali na modlitwie, której towarzyszył także znak płaszcza Maryi.

Pod płaszczem Matki Bożej Przesłania Jasnej Góry, Lourdes i Guadalupe splotły się ze sobą. Agata Combik /Foto Gość

Ojciec Marcin Sylwan Wirkowski OSPPE przypomniał wydarzenia z Guadelupe, o których mówi cudowny wizerunek Maryi ubranej w gwiaździsty płaszcz, oraz z Lourdes, gdzie nazwała siebie Niepokalanym Poczęciem. Uzdrowienia doznają ludzie, chroniąc się w Jej Niepokalanym Sercu, pod Jej płaszczem.

Zdjęcia:

– Często mówimy: „Zdrowia! To najważniejsze”, a Jezus mówi: „Uważaj, żeby ci się coś gorszego nie przytrafiło”. Co może być gorszego niż choroba? Kiedy zagrożona jest twoja dusza, twoje zbawienie – to jest gorsze – zauważył paulin, podkreślając, że nasza ojczyzna jest w niebie; służy nam wszystko to, co nas do nieba zbliża. Zachęcał do modlitwy zwłaszcza o uzdrowienie swojego sposobu myślenia, umysłu i serca.

Przypomniał, że w Lourdes wytrysło źródło, gdy św. Bernadetta Soubirous – na życzenie Niepokalanej – zaczęła rozgrzebywać dłońmi błoto; jakby Bóg chciał pokazać, co może uczynić z błotem ludzkiego życia. Święty Juan Diego w Guadalupe, posłany przez Maryję ze szczególną misją do biskupa, zachęcał Matkę Bożą, by wybrała kogo innego, tak bardzo czuł się niegodny.

– Bóg pokazuje przez takie osoby, że z błota naszego życia może wytrysnąć źródło miłości. Tak się stanie, gdy będziesz czuł, że jesteś pod opieką Boga, że On jest twoją tarczą i obroną – przekonywał paulin.

– Podczas tej Eucharystii Bóg pragnie uzdrawiać nas, zwłaszcza nasze myślenie, byśmy nie wpatrywali się w siebie, nie adorowali siebie, nie myśleli w kółko o swoich grzechach – podkreślał. Wyjaśniał, że Bóg człowieka podtrzymuje w chorobie, ale to nie znaczy, że zawsze go uzdrowi. Jeśli jesteśmy z Chrystusem, każde cierpienie może nas jeszcze bardziej łączyć z Bogiem, jeśli jednak nie mamy z Nim relacji, krzyż jest tylko narzędziem zbrodni. Więź z Nim jest sprawą kluczową.

Podczas Mszy św. można było przyjąć namaszczenie chorych, a tuż po Eucharystii rozpoczęła się modlitwa różańcowa przez Najświętszym Sakramentem. Towarzyszył jej specjalny płaszcz, wykonany w Meksyku, przypominający ten, w którym Maryja ukazała się św. Juanowi, i który widzimy na obrazie czczonym w Guadalupie. Chętni modlili się przykryci płaszczem przypominającym opiekę Maryi.

Ojciec Marcin zachęcał do udziału w trwającej nowennie przed uroczystym wprowadzeniem do paulińskiego kościoła relikwii św. José Sánchez del Río – również wielkiego czciciela Dziewicy z Guadalupe. Relikwie będą wprowadzone 19 lutego podczas Mszy św. o 12.00. Więcej TUTAJ. Istnieje również możliwość przystąpienia do Apostolatu Różańca świętego i Płaszcza Najświętszej Dziewicy z Guadalupe.