Przemienieni

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 23.09.2023 21:54

Pod tytułowym hasłem odbyło się na Ślęży doroczne święto młodzieży organizowane przy okazji wspomnienia liturgicznego św. Stanisława Kostki. Wzięło w nim udział ok. 500 osób. Punktem centralnym była Msza św. koncelebrowana przez kilkudziesięciu kapłanów pod przewodnictwem bp. Macieja Małygi.

Przemienieni Na zakończenie Mszy św. bp Maciej zachęcał młodzież do zaangażowania w synod diecezjalny, by miała realny wpływ na zmiany, które ma ostatecznie przynieść w lokalnym Kościele. Karol Białkowski /Foto Gość

Zapraszając do wsłuchania się w rozważania słowa Bożego, bp Maciej zaznaczył, że bardzo chcemy odpowiedzieć na to zaproszenie do słuchania Dobrej Nowiny, która rozświetla nasze życie. Podkreślił, że Pan nas zaprasza do życia w świetle i odwagi. - Światłość i odwaga - tak chcemy odczytać dzisiejsze słowo Boże. Gdy myślę o tej Ewangelii (przemienienie Pańskie, przyp. red.), to przychodzą mi na myśl słowa papieża Franciszka, które skierował do młodzieży podczas Światowych dni Młodzieży w Lizbonie. Papież wiele mówił nam o świetle w naszym życiu. Nam o to chodzi, o życie napełnione światłem, ale nie takim, które płynie z monitorów czy telefonów, w które się wpatrujemy. Chodzi nam o światło, które naprawdę nas przemieni, nasze relacje w rodzinie i z przyjaciółmi, napełni to, co się dzieje w naszej szkole, pomoże inaczej spojrzeć na naszą przyszłość osobistą, Kościoła czy świata - zaznaczył.

Ksiądz biskup podkreślił, że takie światło naprawdę jest i rodzi się ze spotkania ze spojrzeniem Jezusa. - I właśnie o tym mówił papież - jest ktoś, kto na ciebie patrzy z miłością, zna ciebie, zna twoje porażki, radości i twoje serce i chce ci powiedzieć: "Odwagi! Nie daj się pokonać ciemności".

Następnie zauważył, że przyjęcie spojrzenia Jezusa to wiara, która zgromadziła uczestników spotkania. - Mamy za sobą doświadczenie adoracji, zaraz będziemy mogli znowu spojrzeć na Ciało Pana ukryte pod postacią chleba. Zdajmy sobie z tego sprawę, że na nasze spojrzenie odpowiada Jego spojrzenie. Że jest ktoś, kto patrzy na nas z miłością, dodaje nam odwagi i pokonuje wszelką naszą ciemność.

Zapraszał, by to światło zabrać z sobą także do codzienności. Wyjaśniał, że drugie czytanie daje podstawę do tego, by to światło nie zgasło. Cytował też jego fragment (2 P 1,16): "Najmilsi: Nie za wymyślonymi mitami postępowaliśmy wtedy, gdy daliśmy wam poznać moc i przyjście Pana naszego". - Wpatrujemy się w tego, który jest prawdziwy. (...) Przyszedł po to, by odmienić życie każdego z nas i to życie ostateczne uratować. I to się stało. Zatem, drodzy przyjaciele, to słowo jest dla każdego: jest w życiu światłość, która przemienia nasze życie, pokonuje nasz lęk, nasz strach - zakończył.

Posłuchaj całej homilii:

Spotkanie rozpoczęło się na Przełęczy Tąpadła. Po rejestracji uczestników, młodzież wyruszyła na szczyt Ślęży, gdzie po posiłku i integracji wysłuchała konferencji ks. Piotra Rozpędowskiego, diecezjalnego duszpasterza młodzieży archidiecezji wrocławskiej. Następnie rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu i uwielbienie. Natomiast po Mszy św. z krótkim koncertem wystąpił ks. Jakub Bartczak.

Czytaj także: