Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Wrocławski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • ESM
  • Nasze media
    • WIARA.PL
    • RADIO eM
    • MAŁY GOŚĆ

Najnowsze Wydania

  • GN 31/2025
    GN 31/2025 Dokument:(9358597,Ziemi całowanie)
  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
wroclaw.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji wrocławskiej → Koniec peregrynacji, początek przygotowań

Koniec peregrynacji, początek przygotowań przejdź do galerii

Zakończyło się pielgrzymowanie papieskiego krzyża w archidiecezji. Wrocławianie odnowili przy nim swoje przyrzeczenia chrzcielne, osoby konsekrowane - śluby rad ewangelicznych.

 
Krzyż zaczynał swoją wędrówkę po archidiecezji w katedrze; tu też ją kończy Agata Combik /GN

Ostatnie trzy dni wielkopiątkowy krzyż Jana Pawła II spędził w seminarium. Przed południem 2 lutego został przeniesiony uroczyście przez alumnów do kościoła pw. Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim – gdzie można było zatrzymać się przy nim na adoracji – po czym procesja z niezwykła pamiątką wyruszyła do katedry.

Mszy św. z udziałem sióstr i braci obchodzących Światowy Dzień Życia Konsekrowanego przewodniczył abp senior Marian Gołębiewski, który prawie przed rokiem inaugurował peregrynację; obecny był także bp Józef Pazdur..

– Dzisiaj reprezentujemy wszystkie stany w Kościele; dziś podczas tej Eucharystii dokonuje się nasze ofiarowanie. Osoby konsekrowane, kapłani, bracia i siostry przedstawiają Panu swoją czystość, ubóstwo i posłuszeństwo, małżeństwa – swoją miłość, wierność i uczciwość małżeńską, z zapewnieniem miłości aż do śmierci. Towarzyszy nam w tym wszystkim bł. Jan Paweł II – mówił podczas homilii o. Jacek Kiciński, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego. Zwrócił uwagę na przesłanie płynące z Ewangelii św. Łukasza, opisującej scenę ofiarowania Jezusa – przesłanie dotyczące wierności i świątyni, uprzywilejowanego miejsca spotkań z Bogiem. Pochylił się nad tajemnicą krzyża i miłości, która dojrzewa w cierpieniu. – Dziś potrzeba radosnego świadectwa Ewangelii na wzór Symeona i Anny – mówił, zachęcając do wierności wobec własnego powołania.

Ks. Marian Biskup, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa, przypomniał historię krzyża wykonanego przez pana Stanisława Trafalskiego dla sparaliżowanej żony Janiny – krzyża, który potem polski papież tulił do siebie w Wielki Piątek 2005 r. i który w minionym roku odwiedził niemal 300 parafii naszej archidiecezji. Peregrynacji towarzyszyło hasło „Witaj Krzyżu, nadziejo nasza jedyna”. – Wędrówka krzyża stała się szansą na osobiste zanurzenie się każdego wiernego w strumieniach Bożej łaski – mówił, podkreślając, że dzisiejsza uroczystość to zarazem pierwszy akt bezpośredniego przygotowania archidiecezji do kanonizacji bł. Jana Pawła II.

Ks. inf. Adam Drwięga odczytał na zakończenie Eucharystii list z podziękowaniami od państwa Trafalskich, którzy wyrazili wdzięczność mieszkańcom archidiecezji za modlitwę, jaką otoczyli krzyż.


 

« ‹ 1 › »
2 lutego na Ostrowie Tumskim

WIARA.PL DODANE 02.02.2014

2 lutego na Ostrowie Tumskim

​W Dzień Życia Konsekrowanego zakończyła się peregrynacja papieskiego krzyża we wrocławskiej archidiecezji. Zdjęcia: Agata Combik /GN  
oceń artykuł Pobieranie..

Agata Combik

|

GOSC.PL

publikacja 02.02.2014 16:40

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • DZIEŃ ŻYCIA KONSEKROWANEGO
  • JAN PAWEŁ II
  • KATEDRA WROCŁAWSKA
  • KRZYŻ PAPIESKI
  • KRZYŻ WIELKOPIĄTKOWY

Polecane w subskrypcji

  • Św. Jan Maria Vianney – zaprzeczenie klerykalizmu. Czegokolwiek oczekiwał od parafian, sam to robił
    • Temat Gościa
    • Franciszek Kucharczak
    Św. Jan Maria Vianney – zaprzeczenie klerykalizmu. Czegokolwiek oczekiwał od parafian, sam to robił
  • Rekonstrukcja rządu: premier idzie na wojnę totalną
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Rekonstrukcja rządu: premier idzie na wojnę totalną
  • Prezydencki ekspert o planowanej reformie edukacji: „Pancerz wiedzy, wiary i cnoty zastępuje cienka błona empatii i dobrostanu”
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Prezydencki ekspert o planowanej reformie edukacji: „Pancerz wiedzy, wiary i cnoty zastępuje cienka błona empatii i dobrostanu”
  • Jan Sebastian Bach – harmonia strumienia, doskonałość gotyckiej katedry. Co można usłyszeć w religijnych dziełach kompozytora?
    • Kultura
    • Szymon Babuchowski
    Jan Sebastian Bach – harmonia strumienia, doskonałość gotyckiej katedry. Co można usłyszeć w religijnych dziełach kompozytora?
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X